W 2020 roku obchodziliśmy 80. rocznicę bitwy o Anglię. Była to jedna z najważniejszych operacji militarnych II wojny światowej i najpiękniejszych kart w historii polskiego lotnictwa wojskowego.

Lotnicy z zagranicy stanowili ok. 20% brytyjskiego RAF'u, z czego najliczniejszą grupą byli Polacy z Dywizjonu 303 i 302, odznaczający się najwyższą skutecznością bojową. Na szczególne wyróżnienie zasłużyła jednostka myśliwska 303, która według niektórych źródeł zestrzeliła aż 126 niemieckich samolotów.

Bitwa powietrzna o Anglię była niezwykle ważnym wydarzeniem w historii XX wieku. Położyła kres niemieckim zwycięstwom w Europie i ofensywie hitlerowskich wojsk. Dowiodła, że antyfaszystowski sojusz może rywalizować z siejącym postrach lotnictwem nieprzyjaciela.

Dla upamiętnienia tego wydarzenia powstał suweren wybity w 22-karatowym złocie - jedna z najsłynniejszych monet w dziejach światowej numizmatyki. Awers tej wyjątkowej emisji zdobi wizerunek królowej Elżbiety II. Na rewersie znajdują się żołnierze wypatrujący samolotów wroga oraz strumienie światła układające się w kształt litery "V", symbolizującej Victorię (pol. zwycięstwo). Dodatkowe elementy projektu to samoloty Spitfire, będące symbolem bitwy o Anglię, liczba 80 - przypominająca o rocznicy stoczonych walk oraz katedra św. Pawła w Londynie, która cudem przetrwała nalot niemieckich bombowców.

  • Cenne 22-karatowe złoto
  • Najwyższa jakość mennicza
  • Moneta wybita we współpracy z Brytyskimi Królewskimi Siłami Powietrznymi

Widoczne na monecie postacie żołnierzy zostały zainspirowane płaskorzeźbą zdobiącą londyński pomnik bitwy o Anglię, autorstwa artysty Paula Day'a. Monument został odsłonięty w 2005 roku przez Karola - księcia Walii i Kamilę - księżną Kornwalii, w 65. rocznicę bitwy. Projekt złotej monety został również przygotowany przez Paula Day'a, a oficjalny patronat nad procesem powstania tego  numizmatu sprawuje Royal Air Force.

Limitacja tej wyjątkowej złotej monety to zaledwie 4999 egzemplarzy na świecie. Do każdej z nich dołączony jest Certyfikat Autentyczności, ilustrowana broszura z informacjami na temat bitwy o Anglię oraz pocztówki z bohaterami walk powietrznych sprzed ponad 80 lat. Do bezpiecznego przechowywania przeznaczone jest eleganckie pudełko kolekcjonerskie.

Skarbnica Narodowa jest wyłącznym oficjalnym dystrybutorem tych monet w Polsce.

Specyfikacja
Metal:
22-karatowe złoto
Jakość:
Najwyższa mennicza
Waga:
7.98 g
Średnica:
22,05 mm
Kraj emisji:
Gibraltar
Nominał:
Suweren
Rok emisji:
2020
Limitacja:
4999 egzemplarzy

Tak, chcę skorzystać z wyjątkowej oferty. Proszę o przesłanie złotej monety upamiętniającej 80. rocznicę bitwy o Anglię wraz z Certyfikatem Autentyczności oraz pudełkiem kolekcjonerskim w cenie 4690 zł (+ 25 zł koszty pakowania i przesyłki kurierskiej). Zakup nie wiąże się z dalszymi zobowiązaniami. Zamówienie obejmuje tylko opisany produkt.

Mam 14 dni na zapoznanie się z tym produktem – przysługuje mi pełne prawo do zwrotu w tym okresie oraz do otrzymania zwrotu kosztów jego zakupu. W przypadku odesłania opłaconego już produktu, zwrot pieniędzy zostanie dokonany w ciągu 14 dni. Koszty zwrotu przesyłki pokrywa zamawiający.

Dostawa odbędzie się najpóźniej w ciągu 30 dni od daty otrzymania zamówienia.

Reklamacje można zgłaszać w siedzibie Skarbnicy Narodowej. Reklamacje są rozpatrywane zgodnie z procedurą opisaną w Ogólnych Warunkach Umowy Sprzedaży. Przysługuje prawo odstąpienia od umowy, w ciągu 14 dni od momentu odbioru przesyłki. Aby skorzystać z prawa odstąpienia od umowy, należy poinformować o tym Skarbnicę Narodową pisemnie, telefonicznie, emailem lub osobiście, używając dostarczonego wraz z przesyłką wzoru odstąpienia od umowy. Wystarczy odesłać go w ciągu 14 dni od odebrania przesyłki.

Składając zamówienie oświadczam, że zapoznałem(am) się z Regulaminem sklepu i akceptuję jego postanowienia.