Numizmatyka – kolekcjonerskie monety złote i srebrne dostępne w sklepie numizmatycznym

Zaloguj

Moje konto:

801 811 800
Koszyk jest pusty

W tym roku Pokojową Nagrodę Nobla otrzymała Narges Mohammadi. W imieniu uwięzionej w Iranie działaczki na rzecz praw kobiet nagrodę odebrały jej dzieci, bliźnięta Kiana i Ali.

Dzieci odczytały wykład noblowski, przygotowany na podstawie notatek przemyconych przez matkę z więzienia w Teheranie. "Wierzę, że globalizacja pokoju i praw człowieka jest ważniejsza i skuteczniejsza niż globalizacja czegokolwiek innego" - podkreśliła laureatka Nagrody Nobla.

"Bliźnięta nie widziały matki od ósmego roku życia i nie rozmawiały z nią od prawie dwóch lat z powodu rosnących ograniczeń w komunikacji. Mohammadi i jej rodzina zapłacili wysoką cenę za jej aktywizm, kampanię na rzecz praw człowieka, wspieranie więźniów politycznych i protesty przeciwko karze śmierci. Została aresztowana 13 razy, skazana za pięć i skazana łącznie na 31 lat i 154 baty (...) Mówią, że rozumieją i akceptują tę ofiarę, pomimo wpływu, jaki wywarła na ich życie. Od 2015 roku mieszkają z ojcem na wygnaniu we Francji" - napisało CNN.

Medal Pokojowej Nagrody Nobla

Awers medalu Nobla przedstawia wizerunek Alfreda Nobla, jego nazwisko oraz daty urodzenia i śmierci. Rewers przedstawia trzech nagich mężczyzn - symbol międzynarodowego braterstwa oraz napis po łacinie: „Pro pace et fraternitate gentium” ("Za pokój i braterstwo ludzi"). Średnica pozostała niezmienna od 1901 roku: 65,3 mm. Początkowo medal był wybijany z 23-karatowego złota i ważył 192 gramy. Od 1980 roku zmieniono specyfikację na 18 karatów i 196 gramów.

the-nobel-peace-prize-medal-obverse-reverse

Mennica Norweska, firma o niemal 400-letniej tradycji, działa w Kongsbergu od1686 roku i jest drugą najstarszą firmą produkcyjną w kraju. Od 2015 roku należy do Grupy Samlerhuset, której częścią jest również Skarbnica Narodowa. Mennica wybija głownie monety obiegowe oraz monety i medale kolekcjonerskie.  Wybija również prestiżowy Medal Pokojowej Nagrody Nobla od początku istnienia nagrody (1901 rok).

Zachęcamy do obejrzenia wideo, w którym okazujemy, jak powstaje ten słynny medal. Poniżej link do filmu.

Warto podkreślić, że od 2015 roku Grupa Samlerhuset, właściciel Mennicy Norweskiej, rozpoczęła wybijanie medalu wyłącznie ze złota Fairmined Gold. Inicjatywa Fairmined Gold wspiera małe kopalnie złota z najbiedniejszych regionów świata. Dzięki jej działaniom wiele kopalń zaczęło wydobywać złoto z poszanowaniem praw człowieka, dbać o środowisko i bezpieczeństwo. Wyższa cena za złoto, jaką otrzymują kopalnie rzemieślnicze, pozwala na włączenie ich do bezpiecznego i sprawiedliwego handlu.