Najważniejsze polskie pieśni narodowe

W historii Polski pieśni patriotyczne odgrywają szczególną rolę, gdyż w trudnych chwilach umacniały ducha Narodu. Pieśni
stanowią cenne źródło wiedzy o naszej przeszłości, opowiadają o ważnych wartościach i mają wymowę patriotyczną.

W zestawie "Polskie Pieśni Narodowe" znajdują się 3 srebrne medale uwieczniające pieśni:

 • Mazurek Dąbrowskiego (hymn Polski),
 • Bogurodzicę - najstarszy tekst poetycki zapisany w j. polskim (zabytek języka polskiego),
 • i Rotę - hymn Polaków pod zaborami. 

Rewers jest wspólny dla trzech medali, znajduje się na nim godło Polski. Orzeł biały od wieków jest symbolem polskiej państwowości, dumy narodowej i niepodległości.  

Czyste srebro i złoto

Trzy medale zostały wykonane w najwyższej jakości menniczej – stemplem lustrzanym. Wybito je w czystym srebrze (999/1000), a następnie ozdobiono czystym złotem (999/1000). 

Każdy medal ma aż 40 mm średnicy. 

Mistrzowskie wykonanie 

Projekty powstały tradycyjną metodą, na podstawie płaskorzeźb stworzonych przez artystkę. 

Na lustrzanych powierzchniach przepięknie odbija się światło, wydobywając mistrzowsko wykonane, najmniejsze detale. Zdjęcia nie są w stanie oddać ich piękna. Artyzm wykonania zachwyca nawet najbardziej wymagających kolekcjonerów.

Szczegółowy opis każdego medalu znajduje się w zakładce "Opis medali". 

Tylko 1000 zestawów na świecie!

Ścisła limitacja to tylko 1000 zestawów na cały świat! Ten kunsztownie wykonany zestaw jest rzadki i ekskluzywny. Zamów dziś, a inni kolekcjonerzy będą Ci zazdrościć! 

Zamów teraz, a otrzymasz gratis: 

 • książeczkę, przybliżającą historię pieśni narodowych: Mazurka Dąbrowskiego, Bogurodzicy i Roty100. rocznica odzyskania niepodległości to okazja, by lepiej poznać nasze kulturowe dziedzictwo. 
 • Certyfikat Autentyczności zestawu
 • drewniane pudełko 
Specyfikacja
Kruszec :
Czyste srebro 999/1000
Zdobienie:
Czyste złoto (999/1000)
Jakość:
Najwyższa mennicza - stempel lustrzany
Waga:
3 x 31,1 g
Średnica:
3 x 40 mm
Limitacja:
1000 zestawów

Zestaw Polskie Pieśni Narodowe składa się z trzech srebrnych medali ozdobionych czystym złotem

Mazurek Dąbrowskiego – państwowy hymn Polski

Opis awersu: gen. Henryk Dąbrowski na koniu, na czele Legionów. W tle fragment rękopisu J. Wybickiego. W otoku pierwsze słowa hymnu: Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy. 

Pieśń napisał Józef Wybicki w 1797 r. do melodii ludowego mazurka. Rzeczpospolitej nie było wówczas na mapie Europy, a Henryk Dąbrowski tworzył we Włoszech Legiony Polskie, które miały walczyć u boku Napoleona Bonaparte. Pieśń szybko zdobyła ogromną popularność w całej Europie. Przetłumaczono ją na 17 języków. W XIX w. stała się pierwowzorem dla hymnów innych narodów słowiańskich. W 1927 r. Mazurek Dąbrowskiego został oficjalnie uznany za polski hymn narodowy.

Bogurodzica – pierwszy hymn Polski

Opis awersu: Matka Boska z Dzieciątkiem na ręku. W tle fragment rękopisu pieśni "Bogurodzica" z 1407 r. W otoku pierwsze słowa tekstu: Bogurodzica Dziewica, Bogiem sławiena Maryja. 

 • "Bogurodzica" to wspaniały zabytek polskiej mowy, muzyki i literatury.
 • Ta najstarsza pieśń religijna zapisana w języku polskim.
 • Jest modlitwą do Matki Boskiej i Chrystusa.
 • Rycerze polscy śpiewali ją przed ważnymi bitwami, m.in. pod Grunwaldem i pod Warną.
 • Bogurodzica byla śpiewana podczas koronacji królów. 
 • W późnym średniowieczu pełniła funkcję polskiego hymnu narodowego. W XIV–XVIII w. była też hymnem państwowym Wielkiego Księstwa Litewskiego.

Rota – pieśń niepodległości

Opis awersu: popiersie Marii Konopnickiej, autorki tekstu. W tle rękopis wiersza "Rota". W otoku pierwsze słowa pieśni: Nie rzucim ziemi, skad nasz ród.

 • Wiersz napisała Maria Konopnicka w 1908 r.
 • W 1910 r. Feliks Nowowiejski skomponował muzykę.
 • Pieśń szybko stała się symbolem oporu przeciw zaborcom, nieoficjalnym hymnem narodowym Polaków.
 • Miarą jej popularności są liczne przeróbki i naśladownictwa.
 • Śpiewano ją podczas walk o niepodległość w Legionach Piłsudskiego, podczas powstania wielkopolskiego, powstań śląskich, plebiscytu na Warmii i Mazurach, a także w czasie wojny z bolszewikami i podczas stanu wojennego.

Rewers wspólny dla 3 medali:  Orzeł w koronie – godło Polski

Opis rewersu: Orzeł w koronie na tle zapisu nutowego hymnu Polski. W otoku nazwa zestawu: Polskie Pieśni Narodowe

 • Według legendy Orła umieścił w herbie Lech – założyciel państwa Polan.
 • Orzeł występował na monetach i pieczęciach już od czasów piastowskich.
 • Ukoronowany Orzeł Biały od początku symbolizował suwerenność Polski.

Teksty każdej pieśni oraz i szczegółowa historia znajdują się w książeczce dołączonej do zestawu "Polskie Pieśni Narodowe". 

Tak, chcę skorzystać z wyjątkowej oferty. Proszę o przesłanie zestawu "Polskie Pieśni Narodowe", składającego się z 3  srebrnych medali platerowancyh złotem, w cenie 1690 zł  (+25 zł koszt pakowania i przesyłki). Zakup nie wiąże się z dalszymi zobowiązaniami.

Mam 14 dni na zapoznanie się z tym produktem – przysługuje mi pełne prawo do zwrotu w tym okresie oraz do otrzymania zwrotu kosztów jego zakupu. W przypadku odesłania opłaconego już produktu, zwrot pieniędzy zostanie dokonany w ciągu 14 dni. Koszty zwrotu przesyłki pokrywa zamawiający.

Nie ponoszę żadnego ryzyka – zakup ten nie wiąże się z dalszymi zobowiązaniami. Zamówienie obejmuje tylko opisany produkt. Dostawa odbędzie się najpóźniej w ciągu 30 dni od daty otrzymania zamówienia. Reklamacje można zgłaszać w siedzibie Skarbnicy. Reklamacje są rozpatrywane zgodnie z procedurą opisaną w Regulaminie Sklepu.  

Przysługuje prawo odstąpienia od umowy, w ciągu 14 dni od momentu odbioru przesyłki. Aby skorzystać z prawa odstąpienia od umowy, należy poinformować o tym Skarbnicę Narodową pisemnie, telefonicznie, e-mailem lub osobiście, używając dostarczonego wraz z przesyłką wzoru odstąpienia od umowy. Wystarczy odesłać go w ciągu 14 dni od odebrania przesyłki. 

Składając zamówienie oświadczam, że zapoznałem(am) się z Regulaminem sklepu i akceptuję jego postanowienia. Zestaw mogę zwrócić w ciągu 14 dni od daty jego otrzymania - Skarbnica Narodowa zwróci wówczas koszt zakupu.