1 marca - Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

1 marca to święto żołnierzy podziemia niepodległościowego, którzy walczyli za Polskę niepodległą od ZSRR. Byli więzieni i mordowani w katowniach UB, grzebani w nieznanych miejscach.

Danuta Siedzikówna „Inka” upamiętniona na srebrnym medalu

Danuta Siedzikówna „Inka” to sanitariuszka i łączniczka 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej. Aresztowana przez UB w lipcu 1946 r. Poddano ją brutalnemu przesłuchaniu, ale nikogo nie wydała. Mimo że była niepełnoletnia, po zaledwie jednym posiedzeniu sądu skazano ją na śmierć. Był to mord sądowy.

"Inka" zginęła od strzału w tył głowy, jej ciało pochowano w tajemnicy.  Według relacji obecnego przy egzekucji księdza Mariana Prusaka przed śmiercią krzyknęła: "Niech żyje Polska". Jej tragiczne losy sprawiły, że stała się symbolem żołnierzy wyklętych.

W 1991 r. Sąd Wojewódzki w Gdańsku uznał, iż działalność „Inki” i jej towarzyszy z 5. Brygady Wileńskiej AK zmierzała do odzyskania niepodległego bytu państwa polskiego.

Czyste srebro, najwyższa jakość

Medal "Żołnierze Wyklęci" to przywrócenie pamięci o tych, którzy pozostali niezłomni, do końca wierni złożonej przysiędze żołnierskiej. Medal upamiętniający „Inkę” został wybity w czystym srebrze, w najwyższej jakości menniczej.

Awers medalu zdobi popiersie Danuty Siedzikówny „Inki”, w tle widać las, sylwetki żołnierzy i wilka. Poniżej otoczona wieńcem Matka Boska Ostrobramska z ryngrafu 5. Brygady Wileńskiej AK. Na rewersie widnieje Orzeł Biały ze sztandaru międzywojennego pułku Wojska Polskiego, umieszczony na tle Krzyża Walecznych.

Aż 350 złotych oszczędności

Z okazji Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" cena preferencyjna medalu to tylko 149 zł (zamiast ceny regularnej 499 zł). Przesyłka gratis – na koszt Skarbnicy Narodowej. Gwarantujemy prawo zwrotu w ciągu 14 dni.

Gwarancje Skarbnicy Narodowej

Rezerwacja medalu „Żołnierze Wyklęci” nie wiąże się z żadnym ryzykiem. Jeżeli przesyłka nie spełni Pani oczekiwań, może ją Pani odesłać w ciągu 14 dni od daty otrzymania. Zapewnia to możliwość przekonania się o pięknie i wysokiej jakości srebrnego medalu.

Specyfikacja
Metal:
Srebro (999/1000)
Jakość:
Stan menniczy, stempel lustrzany
Waga:
ok. 26 g
Średnica:
40 mm
Kraj emisji:
Polska
Limitacja:
10 000 kolekcji

W hołdzie bohaterom – kolekcja ilustrowana archiwaliami z Muzeum Wojska Polskiego

„Polacy w II wojnie światowej” – upamiętnienie najważniejszych postaci i wydarzeń na srebrnych medalach pamiątkowych. Preferencyjna cena na pozostałe srebrne medale z serii: tylko 299 zł zamiast 499 zł.

W ramach serii kolekjonerzy otrzymują gratis:

  • Certyfikaty Autentyczności gwarantujące wykonanie medali z cennego srebra 999/1000,
  • do każdego medalu reprodukcje dokumentów historycznych ze zbiorów Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie,
  • świadectwo własności z indywidualnym numerem kolekcji,
  • klaser do przechowywania certyfikatów,
  • szkatuła do ekspozycji medali.

Seria „Polacy w II wojnie światowej” składa się z medali wykonanych z czystego srebra, w najwyższej jakości menniczej – stemplem lustrzanym. Seria ta jest ściśle limitowana – tylko 10 000 kompletnych kolekcji, co dodatkowo podnosi jej wartość.

Kolekcja ta jest poświęcona największym polskim bohaterom i wydarzeniom z okresu II wojny światowej. Znajdują się w niej m.in. medale: "Powstanie Warszawskie", „Cichociemni”, „Armia Krajowa”, „Likwidacja inteligencji”, „Zdobycie Monte Casino”.

Tak, chcę rozpocząć zbieranie srebrnych medali pamiątkowych "Polacy w II Wojnie Światowej". W celu zapoznania się przez 14 dni z pierwszym medalem z kolekcji: "Żołnierze Wyklęci", zamawiam go w preferencyjnej cenie 149 zł (zamiast ceny regularnej 499 zł) bez dodatkowych opłat za pakowanie i przesyłkę.

Jeżeli zatrzymam ten pamiątkowy medal, będę otrzymywać ok. raz w miesiącu dalsze medale z tej otwartej (tj. bez określonej z góry liczby medali) kolekcji, każdy w obniżonej cenie 299 zł (zamiast ceny regularnej 499 zł). Do każdej przesyłki zostanie doliczony koszt pakowania i przesyłki 9,95 zł. Kolejne medale z kolekcji są płatne w ciągu 14 dni od daty wystawienia rachunku. Rachunek jest dołączony do każdej przesyłki. Kolekcjonowanie mogę przerwać w każdym momencie – wystarczy poinformować o tym Skarbnicę Narodową.

Mam 14 dni na zapoznanie się z każdym medalem. Przysługuje mi pełne prawo do zwrotu medalu w tym okresie oraz do otrzymania zwrotu kosztów zakupu. W przypadku odesłania opłaconego już medalu, zwrot pieniędzy zostanie dokonany w ciągu 14 dni. Koszty zwrotu przesyłki pokrywa zamawiający.

Dostawa odbędzie się najpóźniej w ciągu 30 dni od daty otrzymania zamówienia. Numizmat zostanie wysłany w idealnym stanie mennicznym.

Reklamacje można zgłaszać w siedzibie Skarbnicy. Reklamacje są rozpatrywane zgodnie z procedurą opisaną w Ogólnych Warunkach Współpracy.

Przysługuje prawo odstąpienia od umowy, w ciągu 14 dni od momentu odbioru przesyłki. Aby skorzystać z prawa odstąpienia od umowy, należy poinformować o tym Skarbnicę Narodową pisemnie, telefonicznie, emailem lub osobiście, używając dostarczonego wraz z przesyłką wzoru odstąpienia od umowy. Wystarczy odesłać go w ciągu 14 dni od odebrania przesyłki.

Składając zamówienie oświadczam, że zapoznałem(am) się z Regulaminem sklepu i akceptuję jego postanowienia.