Najdroższy banknot odrodzonej Polski

Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w obiegu pozostawały cztery waluty: marka niemiecka, korona austriacka, rubel rosyjski i marka polska, która ostatecznie zastąpiła trzy pierwsze. Przed władzami odrodzonego w 1918 r. kraju stanęło trudne zadanie ujednolicenia ziem polskich na wielu obszarach. Jedną z kluczowych spraw było stworzenie nowego systemu pieniężnego.

28 lutego 1919 r., Sejm RP uchwalił, iż nową walutą odrodzonej Polski będzie złoty. Ze względu na powojenną zawieruchę pierwsze emisje banknotów nominowanych w złotych (1 zł-50 zł) wydrukowano we Francji. Z tego okresu pochodzi niezwykle rzadki banknot o nominale 10 zł z podobizną Tadeusza Kościuszki - jest to obecnie najdroższy polski banknot XX w.

Unikalna replika w Twoim domu

Z okazji zbliżającej się 100. rocznicy wprowadzenia złotego do obiegu, Skarbnica Narodowa ma przyjemność zaoferować nowatorską replikę tego wyjątkowego banknotu. Nie jest to zwyczajny przedruk, lecz emisja wykonana w metalu. Powstała dzięki innowacyjnej i opatentowanej technologii Aurum®. Pozwala ona na specjalną obróbkę i zabezpieczenie metalu.

W efekcie możliwe jest oddanie w pełni piękna historycznego oryginału, ochronienie przed potencjalnym zniszczeniem i nadanie replice unikalnego charakteruJej wiekość (100x50 mm) pozwala na podziwianie najdrobniejszych detali projektu, w którym zwraca uwagę bardzo bogata ornamentyka, a lustrzane wykończenie potęguje blask złota!

Bogactwo symboliki

Projekt dziesięciozłotowego banknotu z 1919 r. prezentuje dwa medaliony z portretem bohatera Polski i USA - Tadeusza Kościuszki i ze znakiem wodnym (profil dowódcy). Na rewersie znajduje się dodatkowo nota prawna. Kolorystyka utrzymana jest w odcieniach ciemnogranatowym i ochrowo-brązowym. Uwagę zwraca ornamentyka i nawiązanie do starożytnej symboliki.

Logotyp Banku Polskiego w dolnej części awersu jest przedstawiony na tle wachlarza z liści dębowych. W starożytnym Rzymie dąb oznaczał siłę, moc, potęgę i stałość. Wieniec z liści dębowych stanowił nagrodę za postawę obywatelską. Otrzymywali go żołnierze, którzy w czasie walki uratowali życie współobywatela.

Nominałowi zapisanemu słownie na rewersie towarzyszą rogi obfitości, kaduceusz, kłosy zbóż i koło zębate. Pierwsze oznaczały obfitość darów bożych, jesienne zbiory i płodność. Z kolei kaduceusz (laska ze skrzydełkami, opleciona przez węże) oznaczał pokój i rozwój handlu. Dwa ostatnie elementy symbolizowały rolnictwo i przemysł.

Wspaniałe dodatki

Certyfikat Autentyczności gwarantujący oryginalność emisji oraz czystość kruszcu

Plakat ze zdjęciemi najpiękniejszych banknotów II RP, prezentujący ewolucję polskiej waluty po odzyskaniu przez Polskę niepodległości

Zamów już teraz złotą replikę najdroższego polskiego banknotu XX wieku z atrakcyjnymi dodatkami!

Specyfikacja
Metal:
Czyste złoto próby 999/1000
Masa:
50 mg
Wymiary:
100 x 50 mm
Wykończenie:
Lustrzany połysk

Tak, chcę skorzystać z wyjątkowej oferty. Proszę o przesłanie złotej repliki najdroższego banknotu XX wieku - 10 zł Kościuszko 1919 r. z dodatkami w cenie 99 zł (+ 11,95 zł koszty pakowania i przesyłki). Zakup repliki nie wiąże się z dalszymi zobowiązaniami.

Mam 14 dni na zapoznanie się z repliką – przysługuje mi pełne prawo do zwrotu w tym okresie oraz do otrzymania zwrotu kosztów jej zakupu. W przypadku odesłania opłaconego już egzemplarza, zwrot pieniędzy zostanie dokonany w ciągu 14 dni. Koszty zwrotu przesyłki pokrywa zamawiający.

Nie ponoszę żadnego ryzyka – zakup ten nie wiąże się z dalszymi zobowiązaniami. Zamówienie obejmuje tylko opisaną replikę. Dostawa odbędzie się najpóźniej w ciągu 30 dni od daty otrzymania zamówienia. Reklamacje są rozpatrywane zgodnie z procedurą opisaną w Regulaminie sklepu.

Przysługuje prawo odstąpienia od umowy, w ciągu 14 dni od momentu odbioru przesyłki. Aby skorzystać z prawa odstąpienia od umowy, należy poinformować o tym Skarbnicę Narodową pisemnie, telefonicznie, e-mailem lub osobiście, używając dostarczonego wraz z przesyłką wzoru odstąpienia od umowy. Wystarczy odesłać go w ciągu 14 dni od odebrania przesyłki.

Składając zamówienie, oświadczam, że zapoznałem(am) się z Regulaminem sklepu i akceptuję jego postanowienia. Emisję mogę zwrócić w ciągu 14 dni od daty jej otrzymania - Skarbnica Narodowa zwróci wówczas koszt zakupu.