Numizmatyka – kolekcjonerskie monety złote i srebrne dostępne w sklepie numizmatycznym

Zaloguj

Moje konto:

801 811 800
Koszyk jest pusty

Skarbnica Narodowa przekazała monety olimpijskie Pekin 2022 do Muzeum Sportu i Turystyki. Tym razem do zbiorów Muzeum trafiły dwa zestawy srebrnych monet z oficjalnego programu numizmatycznego o nominale pięciu juanów z wizerunkami zimowych dyscyplin sportu. Dodatkowo zestawy uzupełniają dwie monety okolicznościowe „Przekazanie” i „Odliczanie” o nominale jednego dolara. W imieniu Muzeum monety przyjął dyrektor Sławomir Majcher.

Wielki Mur i zimowe dyscypliny olimpijskie na monetach Ludowego Banku Chin

Wspólny dla wszystkich monet Pekin 2022 jest awers z logotypem igrzysk i fragmentem Wielkiego Muru. Pozostałe elementy to nazwa kraju-gospodarza i rok emisji. Rewersy monet o wadze 15 gramów przedstawiają zimowe dyscypliny olimpijskie: hokej na lodzie, curling, kombinację norweską, łyżwiarstwo szybkie, biathlon, łyżwiarstwo figurowe, short track oraz narciarstwo dowolne.

Monety są wybite w najwyższej jakości menniczej – stemplem lustrzanym, ze srebra próby 999/1000.  Ich średnica to 33 milimetry. Światowa limitacja zestawu to 80 tysięcy egzemplarzy, ale tylko niewielka liczba trafiła do kolekcjonerów w Europie.

W sumie Bank Ludowy Chin wyemitował 19 srebrnych i złotych monet okolicznościowych oraz dwa banknoty poświęcone igrzyskom. Skarbnica Narodowa jest jedynym oficjalnym dystrybutorem monet olimpijskich Pekin 2022 w Polsce.

Monety dolarowe

Awers monet "Odliczanie" i „Przekazanie” przedstawia godło emitenta Niue. Ich limitacja wynosi tylko tysiąc egzemplarzy na świecie, wybite są w najwyższej jakości menniczej-stemplem lustrzanym i srebrze próby 999/1000 . Masa monet to  15,5 g, a średnica 33 mm.

Na rewersie monety „Przekazanie” znajdują się skoczek narciarski i biegacz narciarski, symboliczne przekazanie pałeczki, flagi południowokoreańska i chińska, wstęga i znicz olimpijski. 

Rewers monety „Odliczanie” ukazuje sportowców najważniejszych zimowych dyscyplin olimpijskich. Są to: skoczek narciarski, biegacz narciarski oraz hokeista. Na ich trykotach znajdują się cyfry 3, 2, 1, symbolizujące odliczanie ostatnich chwil do zapalenia znicza olimpijskiego. Wokół nich znajduje się tarcza zegara odzwierciedlająca upływający czas do rozpoczęcia zimowych igrzysk olimpijskich. Całość wieńczy napis w j. francuskim "Que Les Jeux Commencent!" (pl. Igrzyska czas zacząć) znajdujący się w otoku rewersu monety.

Zmagania olimpijskie na monetach

Zwyczaj wybijania monet z okazji igrzysk sięga starożytności, ale nowożytne zawody doczekały się okolicznościowych emisji dopiero w 1951 roku. Pierwszą monetę okolicznościową z okazji Letnich Igrzysk Olimpijskich Helsinki 1952 zaprojektował Matti Visanti. Ze względu na niewielką limitację tej pierwszej emisji jest ona uważana za białego kruka olimpijskiej numizmatyki.

Od połowy ubiegłego wieku wybijanie monet z okazji igrzysk stało się tradycją, upamiętnieniem zmagań sportowych i okazją do przybliżenia tradycji i kultury gospodarzy.

Darczyńca Muzeum Sportu i Turystyki

W 2015 roku Skarbnica Narodowa otrzymała tytuł „Darczyńca Roku Muzeum Sportu i Turystyki” „za szczególne wzbogacenie zbiorów”.  Nasza firma regularnie przekazuje do kolekcji muzealnej numizmaty związane z tematyką sportową oraz oficjalne monety igrzysk olimpijskich. Kolekcję znajdującą się w warszawskim Centrum Olimpijskim powiększyliśmy między innymi o zestaw srebrnych monet Rio 2016, Pjongczang 2018 oraz Tokio 2020.

Na zdjęciu - dyrektor Sławomir Majcher

Autorką wszystkich zdjęć jest Katarzyna Rainka