Numizmatyka – kolekcjonerskie monety złote i srebrne dostępne w sklepie numizmatycznym

Zaloguj

Moje konto:

801 811 800
Koszyk jest pusty

W 2022 roku odbędzie się olimpiada w Pekinie. Jak zapewniają organizatorzy będą to igrzyska zielone (ekologiczne), integrujące i otwarte dla wszystkich.

Doskonałą okazją do zaprezentowania własnego kraju są monety okolicznościowe igrzysk olimpijskich. Do Skarbnicy Narodowej trafił pierwszy zestaw czterech srebrnych oficjalnych monet Pekin 2022.

Monety olimpijskie Pekin - mistrzowskie wzornictwo

Monety o nominale 5 juanów maja wspólny awers, który łączy logo olimpijskie, płatki śniegu i przedstawienie Wielkiego Muru Chińskiego - jednej z największych budowli w historii ludzkości.

Rewersy przedstawiają precyzyjne i dynamiczne wizerunki sportowców uprawiających zimowe dyscypliny olimpijskie - biathlon, łyżwiarstwo figurowe, short track oraz narciarstwo dowolne.

Monety są wybite ze srebra próby 999/1000 i w najwyższej jakości menniczej – stemplem lustrzanym, ich średnica to 33 milimetry, a waga 15 gramów. Światowa limitacja zestawu to 80 tysięcy egzemplarzy, ale tylko niewielki procent trafia do kolekcjonerów w Europie.

Nowoczesność jest reprezentowana w technice menniczej – dzięki efektowi hologramu srebrne monety mienią się kolorami, w zależności od kąta padania światła. Emisje są zapakowane w kapsuły z materiałów ulegających biodegradacji.

Skarbnica Narodowa jest jedynym oficjalnym dystrybutorem monet olimpijskich Pekin 2022 w Polsce.

Osoby zainteresowane kupnem, prosimy o kontakt pod numerem: 801 811 800

W sumie Bank Ludowy Chin zapowiada 19 srebrnych i złotych monet okolicznościowych oraz dwa banknoty poświęcone igrzyskom w dwóch seriach numizmatycznych. Emitentem jest Ludowy Bank Chin.

Zmagania olimpijskie na monetach

Mimo że zwyczaj wybijania monet z okazji igrzysk sięga starożytności, to nowożytne zawody doczekały się okolicznościowych emisji dopiero w 1951 roku. Pierwszą monetę okolicznościową z okazji Letnich Igrzysk Olimpijskich Helsinki 1952 zaprojektował Matti Visanti. Fiński architekt stworzył surowy a jednocześnie wzniosły projekt.

Ze względu na niewielką limitację tej pierwszej emisji jest ona uważana za białego kruka olimpijskiej numizmatyki. Od połowy ubiegłego wieku wybijanie monet z okazji igrzysk stało się tradycją, upamiętnieniem zmagań sportowych i okazją do przybliżenia tradycji i kultury gospodarzy.