Numizmatyka – kolekcjonerskie monety złote i srebrne dostępne w sklepie numizmatycznym

Zaloguj

Moje konto:

801 811 800
Koszyk jest pusty

Emisja monet okolicznościowych to ważna częścią igrzysk olimpijskich w Pekinie. Projekty podkreślają ducha olimpijskiej rywalizacji, pokazują dyscypliny zimowych igrzysk, chińską tradycję i kulturę. Ich celem jest również promocja wymiany wiedzy między Chinami a innymi cywilizacjami.

Wspólny dla wszystkich monet Pekin 2022 jest awers z logotypem Igrzysk i Wielkim Murem. Pozostałe elementy to nazwa kraju i rok emisji.

"Ogień i pochodnia”

Na długo przed zapaleniem znicza olimpijskiego wyobraźnię kolekcjonerów rozpaliła złota moneta z imponującym efektem zmiany koloru awersu i rewersu w zależności od kąta, pod jakim ogląda się monetę. Pochodnia na rewersie monety ma spiralną konstrukcję przypominającą wstążkę powiewającą na wietrze, wewnątrz której jest płomień olimpijski.

ogien_pochodnia

Projektant pochodni, Li Jianye, wyjaśnił, że użycie dwóch kolorów: czerwieni i srebra ma symbolizować światło i ciepło, wniesione do świata lodu i śniegu. Kształt pochodni pozwala na ich połączenie na zasadzie uścisku dłoni i przekazanie płomienia między osobami (a w tym roku również robotami) biegnącymi szlakiem olimpijskiego ognia.

Moneta „Ogień i pochodnia” o nominale 2000 juanów waży 150 g. Jej nakład to zaledwie 1000 egzemplarzy na świecie.

Gigant ze srebra

Chiny wyznaczają nowe standardy w numizmatyce. Narodowy Bank Chińskiej Republiki Ludowej wyemitował z okazji Pekinu 2022 pierwszą monetę okolicznościową wykonaną z kilograma srebra. Jej limitacja to 10 000 egzemplarzy na świecie.

Moneta o nominale 300 juanów imponuje nie tylko wagą i średnicą 10 centymetrów, ale też dynamiczną prezentacją dyscyplin sportowych i ciekawym rozwiązaniem technicznym. Na rewersie widzimy skoczka narciarskiego, narciarza zjazdowego, narciarza biegowego i snowboardzistę. Dzięki złożonemu technicznie tłoczeniu i kryształkom śniegu sceneria sprawia wrażenie trójwymiarowej.

Moneta ze sportami ślizgowymi

Srebrna moneta prezentuje trzy sporty ślizgowe – bobsleje, saneczkarstwo i skeleton. Rywalizacja w tych dyscyplinach odbędzie się w Narodowym Centrum Ślizgowym w Yanqing, położonym w górskim obszarze Xiaohaituo (74 km od Pekinu). Tor w Yanqing jest pierwszym na świecie, który zawiera – przedstawiony również na monecie - obrót o 360 stopni.

Moneta o nominale 50 juanów waży 150 gramów, ma średnicę 70 milimetrów, a jej limitacja to 20 000 egzemplarzy na świecie.

pekin_sporty_slizgowe

Dyscypliny zimowe

Rewersy monet o wadze 15 gramów przedstawiają zimowe dyscypliny olimpijskie: hokej na lodzie, curling, kombinację norweską i łyżwiarstwo szybkie.

Z obecnością curlingu na olimpiadzie, Chińczycy wiążą nadzieje na rozwój popularności tego sportu w kraju. Jest to dyscyplina, która wymaga pracy zespołowej, a przede wszystkim mogą w niej rywalizować ludzie w różnym wieku.

W sumie Bank Ludowy Chin wyemitował 19 srebrnych i złotych monet okolicznościowych oraz dwa banknoty poświęcone igrzyskom. Skarbnica Narodowa jest jedynym oficjalnym dystrybutorem monet olimpijskich Pekin 2022 w Polsce.

dyscypliny-ziomowe

Zmagania olimpijskie na monetach

Zwyczaj wybijania monet z okazji igrzysk sięga starożytności, ale nowożytne zawody doczekały się okolicznościowych emisji dopiero w 1951 roku. Pierwszą monetę okolicznościową z okazji Letnich Igrzysk Olimpijskich Helsinki 1952 zaprojektował Matti Visanti. Ze względu na niewielką limitację tej pierwszej emisji jest ona uważana za białego kruka olimpijskiej numizmatyki.

Od połowy ubiegłego wieku wybijanie monet z okazji igrzysk stało się tradycją, upamiętnieniem zmagań sportowych i okazją do przybliżenia tradycji i kultury gospodarzy.