Numizmatyka – kolekcjonerskie monety złote i srebrne dostępne w sklepie numizmatycznym

Zaloguj

Moje konto:

801 811 800
Koszyk jest pusty

Z ogromną przyjemnością przekazaliśmy kolejne oficjalne monety olimpijskie do Muzeum Sportu i Turystyki. Tym razem do zbiorów Muzeum trafił oficjalny zestaw 14 monet o nominałach 100 i 500 jenów oraz srebrna moneta o nominale 1000 jenów.

W imieniu Muzeum Sportu i Turystyki monety przyjął dyrektor Sławomir Majcher

Oficjalne monety olimpijskie Tokio 2020 wybiła Mennica Japońska. Kolekcjonowanie numizmatów towarzyszącym igrzyskom jest tak popularne w Japonii, że tylko 10% całkowitego nakładu udostępniono kolekcjonerom spoza Kraju Kwitnącej Wiśni. Skarbnica Narodowa jest jedynym oficjalnym dystrybutorem monet olimpijskich w Polsce.

Od połowy XX wieku wybijanie monet z okazji igrzysk olimpijskich stało się okazją do przybliżenia kraju gospodarzy. Nie inaczej jest na monetach Tokio 2020, gdzie tradycja i sztuka spotykają się ze sportem.


Sport, tradycja i kultura Japonii

Z okazji igrzysk wyemitowano 39 numizmatów - monety złote (10 000 jenów), srebrne (1000 jenów) i z metali nieszlachetnych o nominałach 500 i 100 jenów. Ich rewersy przedstawiają dynamiczne ujęcia sportowców, a awersy przedstawiają oficjalne logo Tokio 2020 oraz pięć splecionych ze sobą kół olimpijskich.

Tylko jedna z monet ukazuje na rewersie japońskiego boga gromów i piorunów - Raijin. Ten motyw został wybrany w publicznym głosowaniu i jest odwzorowaniem obrazu autorstwa malarza Tawaraya Sōtatsu (1570-1640).

Na wszystkich monetach pojawiają się tradycyjne elementy stuki japońskiej. Na rewersach pośród sylwetek lekkoatletów widoczne są trawa i krople rosy, a pośród sportowców uprawiających dyscypliny wodne - spirale i zakrzywione linie, które symbolizują fale (motywy zaczerpnięte z kanonu japońskiej sztuki zdobniczej). Dwudzielne rewersy złotych i srebrnych monet ukazują oficjalny logotyp Letnich Igrzysk Olimpijskich, a obok niego motywy roślinne zwyczajowo utożsamiane z Japonią i prefekturą Tokio: gałązki kwitnącej wiśni oraz wachlarzowate liście miłorzębu.

Darczyńca Muzeum Sportu i Turystyki

W 2015 roku Skarbnica Narodowa otrzymała tytuł „Darczyńca Muzeum Sportu i Turystyki” „za szczególne wzbogacenie zbiorów”.  Nasza firma regularnie przekazuje do kolekcji muzealnej numizmaty związane z tematyką sportową oraz oficjalne monety igrzysk olimpijskich. Kolekcję znajdującą się w warszawskim Centrum Olimpijskim powiększyliśmy między innymi o zestaw srebrnych monet Rio 2016, Pjongczang 2018 oraz Tokio 2020.