Numizmatyka – kolekcjonerskie monety złote i srebrne dostępne w sklepie numizmatycznym

Zaloguj

Moje konto:

801 811 800
Koszyk jest pusty

Tylko 10 procent oficjalnych monet Letnich Igrzysk Olimpijskich w Tokio trafi w ręce kolekcjonerów spoza Japonii. Polscy kolekcjonerzy mogą już starać się o dwie pierwsze monety – złotą o nominale 10 000 jenów przedstawiającą tradycyjną japońską dyscyplinę yabusame oraz srebrną o nominale 1000 jenów z wizerunkiem pływaków. W Polsce jedynym oficjalnym dystrybutorem serii monet olimpijskich jest Skarbnica Narodowa.

Najbardziej innowacyjne igrzyska?

Japończycy postanowili oprzeć przyszłoroczne igrzyska na trzech podstawowych ideach: Dążenie do najlepszego wyniku indywidualnego, Wzajemna akceptacja i Przekazywanie dziedzictwa. Organizatorzy stawiają sobie za cel przygotowanie nie tylko najbardziej innowacyjnych igrzysk w historii, ale również takich, które przyniosą światu wyczekiwaną zmianę - mówi Adam Zieliński, Prezes Zarządu Skarbnicy Narodowej.

Od dziś w sprzedaży są już dostępne dwie pierwsze monety okolicznościowe Tokio 2020. To prawdziwa gratka dla kolekcjonerów monet igrzysk olimpijskich. Ich dostępność jest ściśle limitowana – decyduje kolejność zgłoszeń!

Samuraj na koniu, czyli „duch-technika-siła”

Emisja o nominale 10 000 jenów powstała z czystego złota, a jej projekt przybliża tradycyjne zawody yabusame, japońską dyscyplinę, wywodzącą się z ćwiczeń samurajów. Jazda konna bez użycia rąk (muszą obsługiwać łuk) i trafianie do celu z grzbietu galopującego wierzchowca uchodziły za wyzwania, którym sprostać mogli jedynie najlepsi wojownicy. Sylwetce jeźdźca towarzyszy fraza „shin-gi-tai” („duch – technika – siła”), czyli trzy cnoty zajmujące główne miejsce w japońskiej filozofii sportu. Na rewersie numizmatu widać logotyp Letnich Igrzysk Olimpijskich 2020, otoczony inskrypcją, która podaje nazwę tego wydarzenia, nominał monety i zapisaną na sposób japoński datę emisji (2018), wskazującą trzydziesty rok panowania cesarza Akihito.


Pływacy i gałązki kwitnącej wiśni

Emisja o nominale 1000 jenów została wykonana z czystego srebra, a jej powierzchnię zdobi wzór poświęcony sportom wodnym. Kompozycja awersu przedstawia troje pływaków wśród spiral i zakrzywionych linii, które symbolizują fale (motywy zaczerpnięte z tradycyjnego kanonu japońskiej sztuki zdobniczej). Na dwudzielnym rewersie znajdują się: logotyp Letnich Igrzysk Olimpijskich 2020, gałązki kwitnącej wiśni i wachlarzowate liście miłorzębu, inskrypcja z nazwą zawodów, nominałem monety i zapisaną na sposób japoński datą emisji (2018).

Igrzyska olimpijskie na monetach

Mimo że zwyczaj wybijania monet z okazji igrzysk sięga starożytności, to nowożytne zawody doczekały się ich dopiero w 1951 roku. Pierwszą monetę okolicznościową z okazji Letnich Igrzysk Olimpijskich Helsinki 1952 zaprojektował przez Matti Visanti. Fiński architekt stworzył surowy a jednocześnie wzniosły projekt. Ze względu na niewielką limitację tej pierwszej emisji jest ona uważana za białego kruka olimpijskiej numizmatyki. Od połowy ubiegłego wieku wybijanie monet z okazji igrzysk stało się tradycją, upamiętnieniem zmagań sportowych i okazją do przybliżenia tradycji i kultury gospodarzy.

Pierwsze igrzyska olimpijskie w Japonii odbyły się w 1964 roku i wtedy rozpoczęła się historia japońskich monet okolicznościowych, które rozbudziły w Japończykach pasję ich kolekcjonowania.