Numizmatyka – kolekcjonerskie monety złote i srebrne dostępne w sklepie numizmatycznym

Zaloguj

Moje konto:

801 811 800
Koszyk jest pusty

Typowy kolekcjoner swoją przygodę z numizmatyką rozpoczyna pod wpływem bliskiego otoczenia, rodziny czy znajomych. Z biegiem lat poświęca swemu hobby coraz więcej czasu i środków. Znakomita większość przyznaje, że nie wydaje na ten cel więcej niż 500 zł miesięcznie.

KolekcjonerWspółczesny polski kolekcjoner traktuje to zajęcie jako hobby, w którym realizuje zamiłowanie do historii, sportu czy przyrody. Nierzadko powiększa swoje zbiory z myślą o przyszłych pokoleniach. „Modelowy kolekcjoner” niechętnie rozstaje się ze swoimi numizmatami - aż 80% nigdy nie sprzedało żadnego ze swoich okazów. Z badania „Kolekcjonera portret własny” przygotowanego przez Skarbnicę Narodową wyłania się niezwykle ciekawy portret współczesnego pasjonata numizmatyki.

Numizmatyka to hobby szczególnie popularne w gronie osób w dojrzałym wieku. Typowy kolekcjoner, którego sylwetkę prezentuje raport z badania „Kolekcjonera portret własny” to osoba po 55. roku życia. W swoim zbiorze ma przeszło 50 okazów, których wartość szacuje na około 5 000 zł. Im większą ilość monet i medali posiada, tym częściej decyduje się na zakup nowych egzemplarzy, przeznaczając na ten cel coraz większe sumy.

Blisko połowa ankietowanych kolekcjonerów (48%) poświęca się swojemu hobby od ponad dekady, a 37% robi to od ponad 15 lat. To pasja, która z biegiem lat coraz bardziej „wciąga”.

Kolekcjonerzy najczęściej przyznają, że gromadzą numizmaty hobbistycznie (61%), a prawie połowa (49%) kolekcjonuje z myślą o przyszłych pokoleniach. Interesujące jest to, że posiadacze bardzo cennych kolekcji numizmatycznych, których wartość wynosi ponad 20 000 zł, częściej niż właściciele kolekcji o mniejszej wartości, zbierają monety i medale w celach inwestycyjnych (26%)

Badanie zostało przeprowadzone na podstawie kwestionariusza, metodą CAWI (ang. Computer-Assisted Web Interview). Respondenci – kolekcjonerzy monet i medali – zostali poproszeni o wypełnienie ankiety w formie elektronicznej. W badaniu wzięło udział ponad pół tysiąca respondentów (n=577).