Numizmatyka – kolekcjonerskie monety złote i srebrne dostępne w sklepie numizmatycznym

Zaloguj

Moje konto:

801 811 800
Koszyk jest pusty

Monety olimpijskie to doskonała okazja zaprezentowania kraju-gospodarza igrzysk, a zarazem wielka atrakcja dla kolekcjonerów na całym świecie.

W dzisiejszym artykule skupiamy się na trzech złotych monetach – „Geniusz”, "Sacre Coeur” i "Grand Palais”, wybitych przez prestiżową Mennicę Francuską. W Polsce jedynym oficjalnym dystrybutorem monet olimpijskich Paryż 2024 jest Skarbnica Narodowa.

Moneta olimpijska "Sacre Coeur"

Na awersie widzimy panoramę Paryża. Sekwana stylizowana jest na bieżnię. Głównym elementem awersu jest wieża Eiffla, która oświetla z góry logo Letnich Igrzyska Olimpijskich w Paryżu. Rewers przedstawia Bazylikę Najświętszego Serca na wzgórzu Męczenników na Montmartre, skąd rozciąga się piękna panorama Paryża. Bazylika jest najwyżej położonym punktem Paryża, w Sacre Coeur znajduje się także Sabaudczyk - największy dzwon w Paryżu, ważący 19 ton. Moneta o nominale 50 euro jest wybita ze złota próby 999/1000, a jej ścisła limitacja to 1000 egzemplarzy na całym świecie.

sacre-coeur

„Geniusz”

"Geniusz" jest drugą w historii francuską złotą monetą heksagonalną! Na awersie sześciokątnej monety widzimy uskrzydlonego Geniusza rzucającego dyskiem, co jest nawiązaniem do starożytnych dyscyplin olimpijskich. Starożytni Rzymianie wierzyli, że gdy na świat przychodzi chłopiec, wraz z nim pojawia się jego duch opiekuńczy zwany Geniuszem. Miał on być czymś w rodzaju siły życiowej, boską częścią każdego mężczyzny. Na drugim planie umieszczono  Łuk Triumfalny, symbolizujący Paryż. Na rewersie widzimy nominał 250 euro oraz hasło Wielkiej Rewolucji Francuskiej: Wolność Równość Braterstwo. Moneta jest wybita ze złota próby 999 na 1000, jej światowa limitacja to 1500 egzemplarzy na cały świat.

moneta-heksagonalna

Grand Palais. Duma Paryża

Francuzi zbudowali Grand Palais na Wystawę Światową w 1900 roku. Jego przeznaczeniem były wydarzenia na wielką skalę. Od początku był miejscem wystaw artystycznych, innowacji, pokazów i zawodów. Dziś w Wielkim Pałacu jest organizowanych ponad 40 wydarzeń rocznie, zaś liczba odwiedzających przekracza dwa miliony. W Grand Palais na igrzyskach olimpijskich odbędą się zawody w szermierce i taekwondo.

Jej awers przedstawia właśnie Grand Palais oraz jedną z kwadryg Georgesa Récipona symbolizującą nieśmiertelność panującą nad czasem. Rewers ukazuje  panoramę Paryża, z Sekwaną stylizowaną na bieżnię. Głównym elementem jest Wieża Eiffla, która dominuje nad krajobrazem i oświetla oficjalne logo Letnich Igrzyska Olimpijskich Paryż 2024. Numizmat o nominale 50 euro jest wybity ze złota próby 999/1000. Światowa limitacja monety to 1000 egzemplarzy.

grand-palais

Więcej o Grand Palais piszemy na blogu: Duma Paryża na złotej olimpijskiej monecie

Igrzyska wracają do Paryża

Stolica Francji po raz trzeci będzie gościć olimpijczyków. Wcześniej igrzyska w Paryżu odbyły się w latach 1900 i 1924 - będzie to więc setna rocznica ostatnich letnich igrzysk olimpijskich w stolicy Francji. Co ciekawe, Polacy pierwsze medale olimpijskie wywalczyli właśnie w Paryżu w 1924 roku.

Letnie igrzyska olimpijskie 2024 potrwają od 26 lipca do 11 sierpnia. Rywalizacja toczyć się będzie w 38 dyscyplinach. Ceremonia otwarcia igrzysk nad Sekwaną po raz pierwszy w historii odbędzie się poza Stadionem Olimpijskim. W imprezie ma wziąć udział ok. 160 łodzi i 600 tysięcy osób. Najciekawszą nową dyscypliną na igrzyskach będzie breakdance, kojarzony do tej pory bardziej z kulturą hip-hop niż z ideą de Coubertina. Francuskie igrzyska odbędą się na dwóch kontynentach! Rywalizacja w surfingu rozegra się przy brzegach Tahiti – wysepki położonej w Oceanii i będącej częścią Polinezji Francuskiej.

Francuzi chcą, by olimpiada Paryż 2024 po raz pierwszy w historii stała się igrzyskami równouprawnienia - w zawodach ma wystartować dokładnie tyle samo kobiet i mężczyzn. Kolejną ważną zmianą kierunku w postępowaniu MKOl jest ograniczenie przepychu. Zmniejszy się też ogólna liczba konkurencji medalowych i liczba uczestników.