Numizmatyka – kolekcjonerskie monety złote i srebrne dostępne w sklepie numizmatycznym

Zaloguj

Moje konto:

801 811 800
Koszyk jest pusty

We wtorek 10 grudnia na uroczystości w Oslo premier Etiopii Abiy Ahmed odbierze Pokojową Nagrodę Nobla za zasługi na rzecz procesu pokojowego z sąsiednią Erytreą. Medal dla premiera Etiopii ma dodatkową wartość, ponieważ został wybity ze złota Fairmined Gold, pochodzącego z rzemieślniczych kopalni w najbiedniejszych rejonach świata, wspierającego ochronę środowiska oraz uczciwe warunki pracy.

Premier filozof

Premier Etiopii Abiy Ahmed z pokoju, wybaczenia i pojednania uczynił kluczowe elementy swojej polityki. Doprowadził do uwolnienia dziesiątek tysięcy więźniów politycznych, ogłosił amnestię dla mediów i partii, zakończył wieloletni konflikt z sąsiednią Erytreą. Abiy Ahmed otrzyma wraz z wyróżnieniem 900 tysięcy koron szwedzkich, równowartość 3,6 miliona złotych. Premier, nazywany afrykańskim Obamą ma zaledwie 43 lata, mówi biegle w kilku językach, jest fanem fitnessu i zdrowego stylu życia. Służył w wojsku, specjalizował się w filozofii.

Złoto wspierające najbiedniejszych

Od 1901 roku medal Pokojowej Nagrody Nobla nieprzerwanie powstaje w Mennicy Norweskiej. Z inicjatywy Samlerhuset Group (właściciela mennicy) od 2015 roku jest on wybijany wyłącznie ze złota posiadającego certyfikat Fairmined Gold.

Dziś 20 milionów ludzi w Ameryce Południowej, Azji i Afryce wydobywa złoto w sposób zagrażający ich życiu i dewastujący środowisko. W takich kopalniach często wykorzystywana jest praca dzieci, przy oczyszczaniu złota stosuje się śmiertelnie niebezpieczną rtęć, a kruszec trafia w ręce grup przestępczych. Sposób na włączenie tych kopalni w obieg uczciwego handlu znalazła organizacja non profit Alians na rzecz Odpowiedzialnego Wydobycia, przyznająca certyfikat Fairmined Gold. Celem inicjatywy jest poprawa warunków pracy górników w najbiedniejszych regionach świata, wsparcie lokalnych społeczności wokół kopalni i ochrona środowiska.Społeczne zaangażowanie kopalni

Uzyskanie certyfikatu jest poprzedzone długim okresem przygotowań i wsparciem ze strony Aliansu, który zapewnia dodatkowe pieniądze konieczne do wprowadzenia zmian. Kopalnie otrzymują za swoją pracę znacznie większe pieniądze, ale muszą je inwestować w poprawę warunków pracy i rozwój. Te kopalnie to na ogół najwięksi pracodawcy w regionie, ich rolą jest również pomoc lokalnym społecznościom.

Pokojowa Nagroda Nobla nadaje rozgłos idei Fairmined i pomaga zwrócić uwagę świata na warunki pracy w kopalniach złota. Pokazuje również firmom z branży jubilerskiej i numizmatycznej oraz ich klientom, że warto zapłacić więcej za złoto, które ratuje życie całych społeczności.  Skarbnica Narodowa, w ramach Samlerhuset Group również wspiera inicjatywę Fairmined.


W tym roku złoto użyte do wybicia medalu Pokojowej nagrody Nobla pochodzi z rzemieślniczych kopalni w Peru i Kolumbii, które uzyskały certyfikat Fairmined Gold – czytamy na stronie http://www.fairmined.org/

Fotografie: Alliance for Responsible Mining, Samlerhuset Group