Numizmatyka – kolekcjonerskie monety złote i srebrne dostępne w sklepie numizmatycznym

Zaloguj

Moje konto:

801 811 800
Koszyk jest pusty

Tegoroczna Pokojowa Nagroda Nobla trafi w ręce prezydenta Kolumbii Juana Manuela Santosa. Laureat otrzyma medal ze złota wydobywanego z dwóch rzemieślniczych kopalni w Kolumbii. Każda z nich została odznaczona certyfikatem Fairmined, który oznacza, iż kruszec wydobywany jest z dbałością o środowisko i rozwój lokalnych społeczności.

Skarbnica Narodowa NobelJuan Manuel Santos zostanie uhonorowany 10 grudnia 2016 roku podczas uroczystej gali wręczenia Pokojowej Nagrody Nobla w Oslo. Komitet Noblowski docenił jego działania na rzecz zakończenia ponad półwiecznej wojny domowej. Otrzyma medal wykonany ze złota pochodzącego z kolumbijskich kopalni.

– „W Kolumbii sektor górnictwa jest mocno powiązany z finansowaniem nielegalnych grup zbrojnych i zatrudnianiem w szarej strefie. Obecnie kraj stoi w obliczu odbudowy po zakończeniu konfliktu – odpowiedzialne górnictwo pełni istotną rolę w tym procesie. Inquira i Coodmilla to dwie kolumbijskie organizacje wydobywcze, które otrzymały certyfikat Fairmined – właśnie od nich pochodzi złoto, które posłuży do produkcji medalu dla prezydenta Santosa. Obie kooperatywy górnicze musiały wykazać, że dbają o warunki pracy, środowisko i interesy lokalnej społeczności. W ten sposób stają się przykładem dla innych górników i kopalni, że warto walczyć o prawo do bezpiecznej i legalnej pracy” – mówi Adam Zieliński, dyrektor zarządzający Skarbnicy Narodowej.

Skarbnica Narodowa NobelCertyfikat Fairmined towarzyszy produkcji medalu dla laureatów Pokojowej Nagrody Nobla od ubiegłego roku. To efekt współpracy grupy Samlerhuset i organizacji Alliance for Responsible Minning. Niezmiennie od 1901 roku, medal Pokojowej Nagrody Nobla powstaje w należącej do naszej grupy Mennicy Norweskiej w Kongsbergu.

Przy tej okazji swoim wzruszeniem podzielił Harbi Guerrero, górnik i członek spółdzielni Coodmilla – „Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że tegoroczna Nagroda Nobla jest wykonana z naszego złota certyfikowanej jakości Fairmined. Jest to uznanie ciężkiej, ale godnej pracy, którą wykonujemy w tradycyjnym, lokalnym górnictwie, aby zapewnić środki do życia dla naszych rodzin i rozwoju naszej społeczności. Codziennie w głębi gór ryzykujemy naszym zdrowiem, a ponadto stawiamy czoła wyzwaniu, jakim jest życie w kraju konfliktu. My, górnicy, tęsknimy za pokojem”.