Numizmatyka – kolekcjonerskie monety złote i srebrne dostępne w sklepie numizmatycznym

Zaloguj

Moje konto:

801 811 800
Koszyk jest pusty

Skarbnica Narodowa Nobel

Podczas tegorocznej gali w Oslo Pokojowa Nagroda Nobla trafiła w ręce prezydenta Kolumbii – Juana Manuela Santosa. Medal, który mu przyznano, został wykonany z certyfikowanego złota Fairmined, wydobywanego w Kolumbii. Wraz z innymi europejskimi przedstawicielami grupy Samlerhuset odwiedziliśmy jedną z tych kopalni, aby na własne oczy zobaczyć, co oznacza inicjatywa Fairmined i jak wiele dobrego czyni dla kolumbijskiej społeczności. Podążając śladami Pokojowej Nagrody Nobla, wybraliśmy się także do Oslo, gdzie zwiedziliśmy uroczystą wystawę poświęconej tegorocznemu laureatowi i Kolumbii.

 

Od początku, czyli od 1901 roku, medal Pokojowej Nagrody Nobla powstaje w Mennicy Norweskiej w Kongsbergu, której właścicielem jest grupa Samlerhuset. Zapoczątkowana w zeszłym roku współpraca z organizacją Alliance for Responsible Minning, której efektem jest certyfikat Fairmined, ma zwrócić uwagę opinii publicznej na warunki pracy w kopalniach złota, a także podkreślić ich wpływ na środowisko naturalne.

Wyprawa śladami kolumbijskiego złota

Skarbnica Narodowa FairminedPodróż po Kolumbii rozpoczęliśmy w mieście Neiva, gdzie nasi przedstawiciele opowiedzieli dziennikarzom o inicjatywie Fairmined. Na miejscu czekali na nas również członkowie społeczności górników Iquira, wraz z którymi wybraliśmy się wprost do ich miasteczka. Bo dotarciu do Iquiry wytłumaczyli nam, w jaki sposób zmieniła się ich praca dzięki certyfikacji Fairmined – o ile bezpieczniej i bardziej profesjonalnie mogą wykonywać swoje obowiązki. Zwrócili uwagę także na inne skutki tej inicjatywy – przyjazne praktyki dla środowiska i efektywne podejście biznesowe. Mieliśmy okazję przekonać się, jak dobrze zorganizowane i zaawansowane technologicznie są procedury bezpieczeństwa w kopalniach certyfikowanych przez organizację Alliance for Responsible Minning. To dla nas zaszczyt, że możemy brać udział w takiej inicjatywie.

Uroczysta wystawa w Oslo

Skarbnica Narodowa NobelNasza podróż śladami Pokojowej Nagrody Nobla nie mogła ominąć Oslo, gdzie zorganizowano uroczystą wystawę poświęconą laureatowi. Podczas tego wydarzenia udało nam się zaaranżować spotkanie prezydenta Santosa z Danielem Riascosem – przedstawicielem górników z kopalni złota Coodmila, wydobywającej złoto do produkcji tegorocznej Pokojowej Nagrody Nobla. Poruszony Daniel Riascos mówił: – „Spotkanie z prezydentem było krótkie, ale bardzo mnie uszczęśliwiło, bo pokazało jak wielki krok wykonaliśmy w naszej społeczności Coodmilla. To był historyczny moment dla górników z małej kopalni i byłem bardzo dumny, że mogłem ich reprezentować – ludzi, którzy chcą działać na rzecz wspólnego dobra. To był dla mnie bardzo symboliczny moment”.

Podczas pobytu w Norwegii zwiedziliśmy także poruszającą wystawę o Kolumbii, opowiadającą o trudnych doświadczeniach tego kraju.  To był wielki zaszczyt zobaczyć na własne oczy, jak duży wpływ ma inicjatywa Fairmined na życie górników i jak bardzo pozytywne skutki może mieć jej kontynuacja w przyszłości.