Za nami Międzynarodowy Kongres Numizmatyczny, wielkie święto naukowców, kolekcjonerów i całej branży numizmatycznej. Grupa Samlerhuset, do której należy Skarbnica Narodowa, była jednym  z głównych sponsorów wydarzenia. Skorzystaliśmy z naszej obecności na Kongresie, by przybliżyć inicjatywy, które czynią świat lepszym. Ole Bjorn Fausa,współwłaściciel naszej Grupy, na uroczystej kolacji opowiedział o Fairmined Gold.

Ole Bjorn Fausa. Przemówienie na Kongresie Numizmatycznym

"Niemal wszyscy w tej sali podzielają wielką fascynację starożytnymi i średniowiecznymi monetami. Są nieskończonym źródłem informacji o handlu, religii, wojnie, migracjach i codzienności w dawnych czasach. Za wieloma starymi monetami kryje się jednak historia okrucieństwa i ludzkich cierpień. Wiąże się to z wydobywaniem złota i srebra używanych do wybijania monet. Znaczącą część niewiarygodnie ciężkiej pracy w kopalniach wykonywali niewolnicy i jeńcy wojenni.

Smutne jest to, że niektóre rzeczy nie poprawiły się tak bardzo od tamtych czasów. Jedną z najmniej komentowanych w naszych czasach tragedii jest właśnie sytuacja związana z wydobyciem złota.

Około 85-90% całego wydobywanego dziś złota pochodzi z dużych komercyjnych kopalń, które działają zgodnie z ustalonymi minimalnymi standardami. W tych – na ogół zmechanizowanych – kopalniach pracuje około miliona osób. Jednak 10-15% złota wydobywa się w małych kopalniach rzemieślniczych, zlokalizowanych najczęściej w krajach rozwijających się i biednych. Kopalnie te zatrudniają 10-15 milionów ludzi i są głównym źródłem utrzymania społeczności liczących około 100 milionów ludzi.

Tysiące tych małych kopalń działają poza zorganizowaną gospodarką. Często opierają się na pracy dzieci lub pracy przymusowej, a pensje są często znacznie niższe niż oficjalne pensje minimalne. Pieniądze z pozyskanego złota służą na finansowanie konfliktów zbrojnych i lokalnych mafii. W tych miejscach górnictwo i przemoc idą w parze. W wielu takich kopalniach nie ma prawie żadnych norm bezpieczeństwa. Ludzie są narażeni na działanie rtęci i do końca życia doznają uszkodzeń mózgu, umierają z powodu braku tlenu. Kopalnie się zapadają, środowisko lokalne jest często bardzo zanieczyszczone. Warto podkreślić, że 80% rtęci w oceanach pochodzi z tych małych kopalni i powoduje poważne szkody nawet w miejscach tak odległych jak Biegun północny.

Fairmined Gold

Kilka lat temu organizacja została wydzielona z Fairtrade i założona przy wsparciu Organizacji Narodów Zjednoczonych, Międzynarodowej Organizacji Pracy, Microsoftu, Samlerhuset Group i dwóch dużych marek jubilerskich Chopard i Kering, aby pomóc w transformacji nieformalnych małych kopalń. Nazywała się Fairmined.

Fairmined oferuje trzyletni program certyfikacji małym kopalniom, które chcą się przekształcić, wdrożyć systemy bezpieczeństwa, osiągnąć zgodność z normami środowiskowymi i zapewnić pracownikom odpowiednie wynagrodzenie.

Dla tych kopalni stworzono system, który zapewnia, że ​​otrzymają 12% więcej za wydobyte złoto. Premia musi zostać ponownie zainwestowane w standardy pracy, poprawę jakości środowiska, bezpieczeństwo i projekty dla lokalnych społeczności.

Wiele kopalń uzyskało certyfikaty, dzięki czemu tysiące pracowników ma znacznie lepsze życie. Korzystają społeczności lokalne i środowisko.

Grupa Samlerhuset zobowiązała się do zachęcania branży numizmatycznej do włączenia się w działania na rzecz etycznego pozyskiwania złota. Co roku wybijamy Medal Pokojowej Nagrody Nobla ze złota Fairmined. Zachęcamy rząd, banki centralne i mennice do pozyskiwania złota, z którego posiadania ludzie mogą być dumni. Pierwszym narodem byli Francuzi, kolejne kraje poszły za nimi.

Teraz moja wiadomość do Was. Niektórzy z Was są bardzo wpływowymi osobami. Zasiadacie w komitetach emisyjnych lub komitetach projektowych prowadzonych przez banki narodowe lub rządy w Waszych krajach. Jesteście słuchani i wzbudzacie szacunek. Proszę Was, byście zachęcali decydentów do opowiedzenia się za monetami, które zrobią coś dobrego dla milionów biednych górników w krajach rozwijających się. Zachęćcie ich do zwrócenia się do Fairmined lub innych organizacji działających w tej samej sprawie. Możecie pomóc w dokonaniu ważnej zmiany! Wasz nacisk na instytucje emitujące monety może wiele znaczyć!

Zajrzyjcie na stoisko Grupy Samlerhuset Group na Kongresie Numizmatycznym, by dowiedzieć się więcej.

Dziękuję za uwagę!