Numizmatyka – kolekcjonerskie monety złote i srebrne dostępne w sklepie numizmatycznym

Zaloguj

Moje konto:

801 811 800
Koszyk jest pusty

Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi Stowarzyszenie założone przez siostrę Różę Czacką już od ponad 100 lat uczy, wychowuje, rehabilituje i wprowadza w dorosłe życie niewidomych i słabowidzących uczniów. Razem z artystką Roussaną Nowakowską odwiedziliśmy Laski, by przekazać Stowarzyszeniu jej prace - płaskorzeźbę, grafikę i medal z wizerunkiem Róży Czackiej, który został wybity dla Skarbnicy Narodowej.

laski

Od lewej: Szymon Majewski (Skarbnica Narodowa), Paweł Kacprzyk, siostra Jeremia - Bożena Zych (Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi Stowarzyszenie), artystka Roussana Nowakowska. Zdjęcie - Katarzyna Rainka.

Kompleksowa pomoc dla niewidomych

Towarzystwo współpracuje ze Zgromadzeniem Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża. W Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych w Laskach przygotowuje się do samodzielnego życia ponad 250 niewidomych i słabowidzących dzieci z terenu całej Polski.

Działalność Stowarzyszenia jest niezwykle rozległa, obejmuje między innymi prowadzenie przedszkoli, szkół podstawowych i zawodowych, liceum ogólnokształcącego, szkoły policealnej, szkoły muzyczną oraz internatów. Towarzystwo prowadzi także placówki w innych częściach kraju. Uczniowie dotknięci upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim uczą się w Szkole Podstawowej Specjalnej w Rabce. Placówka w Sobieszewie oprócz Działu Wczesnego Wspomagania Niewidomego i Słabowidzącego Dziecka i Przedszkola dla Dzieci Niewidomych prowadzi także Ośrodek Rehabilitacyjno-Wypoczynkowy dla Niewidomych. Organizacja prowadzi Domy Pomocy Społecznej dla kobiet w Żułowie (województwo lubelskie) i dla mężczyzn w podkrakowskich Niepołomicach.

Róża Czacka marzyła, by osoby niewidome stały się pełnowartościowymi członkami społeczeństwa. Dziś widzimy, jak jej marzenie udaje się spełniać. Dzięki odpowiedniej edukacji i rehabilitacji osoby niewidome mogą realizować swoje zawodowe ambicje. Nasi absolwenci zostają prawnikami, sportowcami, psychologami, informatykami. Mogą odkrywać indywidualne talenty i podążać za nimi. Za każdym sukcesem stoi ogrom pracy samych uczniów, jak i licznej kadry pedagogicznej. Nie byłoby to możliwie, gdyby nie pomoc dobrych ludzi – czytamy na stronie Stowarzyszenia.

Zbuduj dom dla chłopców

Niestety, dotacje pokrywają jedynie 60 procent potrzeb stowarzyszenia, które obecnie boryka się z koniecznością remontu internatu dla chłopców. Budynek, w który od 1928 rok aż do dziś pełni funkcję internatu Chłopców, mimo licznych remontów, jest w bardzo złym stanie. Ze względu na bezpieczeństwo naszych wychowanków oraz troskę o zapewnienie im odpowiednich do ich potrzeb warunków życia, dających im możliwość wszechstronnego rozwoju intelektualnego, społecznego i duchowego, zdecydowaliśmy się, mimo trudnej sytuacji finansowej Towarzystwa, na podjęcie wyzwania budowy nowego gmachu – informuje Stowarzyszenie.

Zostań Przyjacielem Niewidomych i pomóż w tym przedsięwzięciu!

Przelewy bankowe prosimy kierować na nr konta: mBank 07 1140 1010 0000 4399 5800 1009 wpisując w tytule: Dom dla chłopców.

 

Błogosławiona Matka Elżbieta Róża Czacka

Róża Czacka urodziła się w 1876 roku w Białej Cerkwi. Kiedy w wieku 22 lat straciła wzrok, podjęła decyzję, że swoje życie ofiaruje innym niewidomym. Przez kolejne lata starała się dostosować do funkcjonowania w nowych warunkach swej niepełnosprawności. Opanowała alfabet Braille'a, poznała też osiągnięcia nauki o niewidomych. Po latach rozpoczęła drogę życia zakonnego. Utworzyła Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża, którego charyzmatem jest służba osobom niewidomym. W 1911 roku założyła Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi Stowarzyszenie, a w kilka lat później ośrodek dla Niewidomych w Laskach. Zmarła 15 maja 1961 roku, a 12 września 2021 roku została beatyfikowana.

Z okazji tego wydarzenia Skarbnica Narodowa przygotowała pamiątkę - medal platerowany czystym złotem, wybity w najwyższej jakości menniczej, stemplem lustrzanym. Numizmat ukazuje Matkę Elżbietę na tle klasztoru Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża w Laskach oraz symboliczny alfabet Braille’a. Na rewersie medalu widnieje fragment „Litanii do Wszystkich Świętych”. Anioł, lew, byk i orzeł to symbole czterech Ewangelistów: św. Mateusza, św. Marka, św. Łukasza i św. Jana.

siostra-roza
Medal i płaskorzeźba autorstwa Roussany Nowakowskiej. Zdjęcie: Katarzyna Rainka