Numizmatyka – kolekcjonerskie monety złote i srebrne dostępne w sklepie numizmatycznym

Zaloguj

Moje konto:

801 811 800
Koszyk jest pusty

W Muzeum Warszawy można zobaczyć niezwykłą wystawę „Rzemieślnicze historie. Pracownia Mieczników”, na której pokazano warsztat pracy i zagmatwane losy rodziny Mieczników, mistrzów brązownictwa i grawerstwa. Ich praca odzwierciedla 70 lat życia politycznego i społecznego stolicy oraz prywatnego jej mieszkańców. Na wystawie podziwiać można również miniatury wielu warszawskich pomników oraz medale z bogatego zbioru Gabinetu Medali w Muzeum Warszawy, którego Partnerem jest Skarbnica Narodowa. 

Muzeum Warszawy zbiera historie stołecznych rzemieślników, zachowuje ślady po warsztatach i pracowniach znikających z mapy Warszawy. Jedną z nich jest artystyczna pracownia brązowniczo-grawerska rodziny Mieczników. Na nowej wystawie zaprezentowano jej dorobek, w którym znalazło odbicie życie polityczne, gospodarcze, społeczne i kulturalne Warszawy.

Muzeum Warszawy zbiera historie stołecznych rzemieślników, zachowuje ślady po warsztatach i pracowniach, które zniknęły z mapy. Jedną z nich jest artystyczna pracownia rodziny Mieczników. Miniatury pomników, rzeźby, statuetki, medale, plakiety, odznaki i  pamiątki „od Mieczników” obecne w  państwowych i  prywatnych zbiorach, są w ostatnich latach znów doceniane przez kolekcjonerów i wielbicieli pięknych przedmiotów.

Narzędzia pod gruzami stolicy 

Artystyczna pracownia brązowniczo-grawerska prowadzona przez dwa pokolenia rodziny Mieczników powstała w 1936 roku. W czasie wojny Miecznik nieoficjalnie wykonywał dla Państwa Podziemnego polskie orzełki i odznaki bojowe, fałszował pieczęcie niemieckich instytucji potrzebne do podrabiania dokumentów. Kamienica przy ulicy Świętokrzyskiej, mieszcząca warsztat i mieszkanie, spłonęła w czasie powstania, ale Miecznikowi udało się wydobyć spod gruzów narzędzia i wyroby.

Czasy PRL-u to z jednej strony zmagania z systemem, który nasyłał kontrole, dręczył dodatkowymi podatkami, wymuszał składki na „cele społeczne” i prowadził zajęcia komornicze wielu przedmiotów (Miecznik wiele swoich prac wykupywał na licytacjach komorniczych). Z drugiej strony to czas prawie bezkonkurencyjnej pozycji na rynku i przypływu zamówień od państwowych instytucji.

Zmierzch pracowni

Historia pracowni Mieczników kończy się w 2010 roku, tak jak historia wielu warsztatów rzemieślniczych, które wyparły nowe technologie, tanie towary ze Wschodu (zwłaszcza z Chin) i spadek popularności rzemiosła artystycznego. Likwidując firmę, właściciele Marta i Jerzy Miecznikowie (syn założyciela) przekazali do zbiorów Muzeum Warszawy część spuścizny, obejmującą 1331 obiektów.

Na wystawie zobaczymy między innymi: miniatury pomników warszawskich (w tym kolumny Zygmunta III Wazy), tablice pamiątkowe i szyldy, popiersia wybitnych Polaków (Piłsudski, Chopin, Paderewski), wizerunki godła państwowego i kameralne rzeźby. Na uwagę zasługują również unikalne narzędzia grawerskie i brązownicze, matryce oraz archiwalne zdjęcia z pracowni.

Realizacje z pracowni Mieczników będzie można zobaczyć na wystawie „Rzemieślnicze historie. Pracownia Mieczników” od 6 lutego do 10 maja 2020, w siedzibie głównej Muzeum Warszawy, Rynek Starego Miasta 30, od wtorku do niedzieli, w godz. 10.00 – 18.00.

Więcej informacji na stronie: Rzemieślnicze historie. Pracownia Mieczników