Numizmatyka – kolekcjonerskie monety złote i srebrne dostępne w sklepie numizmatycznym

Zaloguj

Moje konto:

801 811 800
Koszyk jest pusty

W Warszawie, 26 października 2019 roku, będzie licytowane próbne 100 marek z profilem Józefa Piłsudskiego, 10 dukatów Zygmunta III Wazy i talar olkuski Stefana Batorego. Ceny mogą przyprawić o zawrót głowy.

To największa złota moneta próbna z tego okresu, jaką zaoferowano na aukcji w Polsce, wyjątkowa również dlatego, że sto marek z profilem Piłsudskiego znane jest powszechnie tylko w miedzi. Mówimy o okazie, który pojawił się na rynku aukcyjnym tylko raz, w latach osiemdziesiątych, i wówczas zapłacono za niego 5300 dol., co w tamtych czasach było wręcz astronomiczną kwotą. – mówi Michał Niemczyk, którego antykwariat przeprowadzi aukcję.Kolejną atrakcją aukcji będzie olkuski talar Stefana Batorego, którego na świecie zachowało się zaledwie kilka egzemplarzy. Moneta będzie licytowana od 250 tysięcy złotych. Natomiast najcenniejszym obiektem na aukcji okaże się prawdopodobnie 10 dukatów z 1592 r., wybite w złocie, z ślubu Zygmunta III Wazy z Anną Habsburżanką. Król obdarowywał tymi monetami gości weselnych. Obecnie 10 dukatów można zobaczyć tylko w muzeach w Wiedniu i Kopenhadze oraz w Ermitażu, a na rynku jest dostępny zaledwie jeden egzemplarz. Cena wywoławcza to 700 tysięcy złotych.


Ciekawostką aukcji będzie pięćdziesięciogroszówka z 1923 roku , której cena wywoławcza to 1.8 tysiąca złotych. Dlaczego jej cena jest tak wysoka, jeśli podobne egzemplarze można kupić za kilka złotych? Jest to moneta z ciekawym błędem – wyciągniętym rantem i właśnie ten bład czyni ją szczególnie cenną.

Jubileuszowa Aukcja Monet odbędzie się 26 października w hotelu Westin w Warszawie.