Numizmatyka – kolekcjonerskie monety złote i srebrne dostępne w sklepie numizmatycznym

Zaloguj

Moje konto:

801 811 800
Koszyk jest pusty

100 dukatów Zygmunta III Wazy złota moneta na aukcji - Skarbnica NarodowaMoneta została wybita w mennicy bydgoskiej w 1621 roku, a zaprojektował ją Samuel Ammon – szwajcarski medalier mieszkający w Gdańsku. Na dzień dzisiejszy należy ona do białych kruków w światowej numizmatyce i tym samym jest jedną z najbardziej wartościowych monet. W 2008 roku została sprzedana na aukcji w nowojorskim domu Stack's za 1 380 000 dolarów. Złota moneta ponownie trafiła na rynek, a jej oficjalna finałowa licytacja ma się odbyć 9-10 stycznia 2018 r.

XVII wiek nie zaczął się dobrze dla stosunków polsko-tureckich. W 1621, zaledwie rok po porażce hetmana Stefana Czarnieckiego pod Cecorą, Turcy ruszyli z kolejną wyprawą na Polskę. Między 2 września a 9 października odbyła się bitwa pod Chocimiem między ponad stutysięczną armią turecką a sześćdziesięciotysięczną armią polsko-kozacką. 24 września 1621 roku zmarł Jan Karol Chodkiewicz, hetman wielki litewski i dotychczasowy dowódca wojska polskiego. Tuż przed śmiercią Chodkiewicz wskazał swojego następcę – regimentarza Stanisława Lubomirskiego. Oblężenie twierdzy chocimskiej zakończyło się zwycięsko dla Polski. Po tej batalii nasza ojczyzna zaczęła być traktowana jako „przedmurze i obrońca chrześcijaństwa”.

Dla uczczenia wygranej bitwy z Turkami pod Chocimiem, na polecenie Zygmunta III Wazy, został wybity numizmat, który aktualnie jest jednym z najbardziej pożądanych na świecie. Moneta ma średnice 70 mm, wagę 348,31 g i została wybita z próby złota 967. Amerykański dom aukcyjny Classical Numismatic Group INC ogłosił kwotę wywoławczą na sumę 1 200 000 dolarów. Szacowana cena, jaką może osiągnąć to nawet 2 mln dolarów.

Dla wszystkich, którym nie udało się wziąć udziału w oficjalnej licytacji, oferujemy serię replik złotych monet, wybitych w 14-karatowym złocie, wśród których znajduje się m.in. rekordowe 100 dukatów.

Zdjęcie: Classical Numismatic Group INC