Generał broni Władysław Sikorski
na oficjalnej złotej monecie

Władysław Sikorski to polski dowódca, polityk. Był bez wątpienia jedną z najważniejszych postaci II RP. W okresie II wojny światowej pełnił funkcję premiera Rządu RP na Uchodźstwie oraz Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych.

80. rocznica katastrofy w Gibraltarze

Gen. Sikorski zginął 4 lipca 1943 roku w katastrofie lotniczej, gdy wracał z kilkutygodniowej inspekcji polskich wojsk na Bliskim Wschodzie. Samolot Liberator, poderwał się z lotniska w Gibraltarze, ale po kilkunastu sekundach runął do morza. Śmierć poniosło kilkunastu pasażerów, w tym gen. Sikorski i jego córka Zofia. Katastrofę przeżył tylko pilot. 

Oficjalna złota moneta

W 2023 roku przypada 80. rocznica katastrofy w Gibraltarze. Z tej okazji została emitowana oficjalna moneta.

  • Aż pół uncji czystego złota próby 999/1000,
  • Stempel lustrzany – czyli najwyższa jakość mennicza, ceniona przez kolekcjonerów,
  • Limitacja: zaledwie 300 egzemplarzy na świecie.

Akcesoria: 

  • Eleganckie pudełko kolekcjonerskie z wygrawerowanym portretem gen. broni Sikorskiego
  • Certyfikat Autentyczności
  • Specjalna kapsuła magentyczna zabezpieczająca monetę
  • znaczek z portretem gen. Sikorskiego

zlota-moneta-sikorski-pol-uncji-akcesoria


Projekt monety

Emitentem monety jest Gibraltar.

O zaprojektowanie rewersu został poproszony jeden z najlepszych polskich medalierów – Robert Kotowicz. Rewers przedstawia popiersie gen. broni Władysława Sikorskiego, poniżej samolot. Na awersie znajduje się nazwa i herb emitenta, nominał i rok emisji.

Skarbnica Narodowa jest jedynym oficjalnym dystrybutorem tej emisji w Polsce.

Specyfikacja
Emitent:
Gibraltar
Nominał:
1/2 korony
Rok emisji:
2023
Stan zachowania:
menniczy
Stempel:
lustrzany
Metal:
złoto 999/1000
Masa:
15,5 g
Średnica:
32 mm
Limitacja:
300 egz. na świecie

Tak, zamawiam złotą monetę wybitą z pół uncji złota, upamiętniającą 80. rocznicę katastrofy w Gibraltarze wraz z pudełkiem i Certyfikatem Autentyczności w cenie 8990 zł (+25 zł koszt pakowania i przesyłki kurierskiej). Zamówienie obejmuje tylko opisaną monetę. Dostawa odbędzie się najpóźniej w ciągu 30 dni od daty przyjęcia oferty. Numizmat zostanie wysłany w stanie menniczym.
Przysługuje prawo odstąpienia od umowy w terminie 14 dni od momentu odbioru przesyłki. Aby skorzystać z prawa odstąpienia od umowy, należy poinformować o tym Skarbnicę Narodową pisemnie, telefonicznie, e-mailem lub osobiście. Wraz z przesyłką dostarczony zostanie wzór odstąpienia od umowy. Zwrotu przesyłki należy dokonać w terminie do 14 dni od dnia odstąpienia od umowy (zwrot na koszt zamawiającego). W przypadku odesłania opłaconego już numizmatu, zwrot pieniędzy zostanie dokonany w ciągu 14 dni. Reklamacje można zgłaszać w siedzibie Skarbnicy Narodowej listownie, telefonicznie lub emailem. Procedura rozpatrywania reklamacji znajduje się w Regulaminie sklepu. Składając zamówienie oświadczam, że zapoznałem(am) się z Regulaminem sklepu i akceptuję jego postanowienia.