Mieszko i Dąbrówka
- pierwsza srebrna moneta okolicznościowa PRL

Moneta 100-złotowa wyemitowana w 1966 r. upamiętnia Tysiąclecie Państwa Polskiego. Obchody związane z 1000. rocznicą ukształtowania się suwerenności Polski rozpoczęły się w 1960 r. i trwały do 1966 r. Towarzyszyły im rozbudowane działania z zakresu oświaty i kultury. Rozpoczęto budowę szkół „tysiąclatek”, zintensyfikowano badania historyczne, dotyczące początków państwowości polskiej. Tysiąclecie wykorzystały propagandowo władze ludowe i episkopat, organizując wydarzenia o charakterze świeckim i religijnym.

Rządzący rozumieli jak silnym środkiem propagandowym są monety, dlatego w związku ze zbliżającym się tysiącleciem ogłoszono konkurs na projekt okolicznościowego numizmatu. Wygrał go rzeźbiarz i medalier Józef Gosławski. Wzór przez niego zaprojektowany (pierwotnie przeznaczony na dziesięciozłotówkę) otrzymał I nagrodę w konkursie Zarządu Głównego Związku Polskich Artystów Plastyków, zorganizowanym na zlecenie NBP. Zwycięska praca przedstawiała na awersie orła z wieńcem 17 herbów, zaś na rewersie Mieszka i Dąbrówkę w całej postaci.

W lipcu 1966 r. pierwsze powojenne srebrne numizmaty trafiły do rąk Polaków, ciesząc się ogromną popularnością. Nabycie monety nie było proste. Najpierw należało oddać w jednym z punktów Centrali Handlowej „Jubiler” 50 gram srebra i z otrzymanym kwitem udać się do banku, gdzie po wpłaceniu 100 złotych można było dostać monetę. Mieszka i Dąbrówkę J. Gosławskiego w latach 70. uznano za najpiękniejszy polski numizmat.

Moneta jest również pierwszym w historii polskim numizmatem o nominale 100 złotych. To perła w każdej kolekcji historycznych monet PRL.


Opis monety

Awers: orzeł bez korony otoczony napisem: Polska Rzeczpospolita Ludowa 1966; pod łapą orła znak mennicy warszawskiej; dookoła wieniec z herbami 17 miast wojewódzkich (wedle ówczesnego podziału administracyjnego woj.: białostockie, bydgoskie, gdańskie, katowickie, kieleckie, koszalińskie, krakowskie, lubelskie, łódzkie, olsztyńskie, opolskie, poznańskie, rzeszowskie, szczecińskie, warszawskie, wrocławskie, zielonogórskie)

Rewers: Mieszko i Dąbrówka w całej postaci, książę z mieczem w prawej dłoni, lewą podtrzymuje tarczę z orłem piastowskim; poniżej napis: Mieszko i Dąbrówka oraz nazwisko projektanta: J. Gosławski; w otoku napis: Tysiąclecie Państwa Polskiego; na dole nominał: 100 zł

Specyfikacja
Kraj emisji:
Polska
Metal:
srebro 900/1000
Stan zachowania :
bardzo piękny
Waga:
20,2 g
Średnica:
35 mm
Nominał:
100 złotych
Rok emisji:
1966

Tak, chcę skorzystać z tej specjalnej propozycji. Proszę o przesłanie srebrnej milenijnej stuzłotówki z 1966 r. w cenie jedynie 790 zł (koszty pakowania i przesyłki GRATIS!). Przesyłka płatna za pobraniem u doręczyciela lub mogę wybrać również szybką płatność elektroniczną.

Mam 14 dni na zapoznanie się z tą monetą – przysługuje mi pełne prawo do jej zwrotu w tym okresie oraz do otrzymania zwrotu kosztów zakupu. W przypadku odesłania opłaconego już produktu, zwrot pieniędzy zostanie dokonany w ciągu 14 dni. Koszty zwrotu przesyłki z zestawem pokrywa zamawiający.

Nie ponoszę żadnego ryzyka – zakup ten nie wiąże się z dalszymi zobowiązaniami. Zamówienie obejmuje tylko opisany numizmat w stanie bardzo pięknym. Dostawa odbędzie się najpóźniej w ciągu 30 dni od daty złożenia zamówienia. 

Reklamacje można zgłaszać w siedzibie Skarbnicy Narodowej. Reklamacje są rozpatrywane zgodnie z procedurą opisaną w Ogólnych Warunkach Umowy Sprzedaży.

Przysługuje prawo odstąpienia od umowy, w ciągu 14 dni od momentu odbioru przesyłki. Aby skorzystać z prawa odstąpienia od umowy, należy poinformować o tym Skarbnicę Narodową pisemnie, telefonicznie, emailem lub osobiście, używając dostarczonego wraz z przesyłką wzoru odstąpienia od umowy. Wystarczy odesłać go w ciągu 14 dni od odebrania przesyłki. 

Składając zamówienie oświadczam, że zapoznałem(am) się z Regulaminem sklepu i akceptuję jego postanowienia.