Numizmatyka – kolekcjonerskie monety złote i srebrne dostępne w sklepie numizmatycznym

Zaloguj

Moje konto:

801 811 800
Koszyk jest pusty

Towarzystwa numizmatyczne, antykwariaty, targi staroci – w każdym z tych miejsc początkujący numizmatycy poszukują okazów do swoich kolekcji. Czasami brak ekspertyzy obraca się przeciwko nim; kupują monety w złym stanie lub po zawyżonych cenach. Skąd brać najlepsze informacje na temat numizmatów – i gdzie najbezpieczniej rozszerzać swoją kolekcję o nowe elementy?

Towarzystwa numizmatyczne

Dużym ułatwieniem jest możliwość spytania o radę kogoś bardziej doświadczonego. Z tego względu opłaca się nawiązanie kontaktu z innymi numizmatykami. W wielu miastach zrzeszają ich lokalne towarzystwa numizmatyczne, które są bezpiecznym miejscem wsparcia dla kolekcjonerów. Umożliwiają one też bezpieczną wymianę z innymi zbieraczami, a na wyciągnięcie ręki jest fachowa ekspertyza od kolegów. Dokąd jednak się udać, gdy nie mamy kontaktu z profesjonalistami?

Sklepy i aukcje numizmatyczne

Bardzo bezpiecznymi miejscami zakupów są oczywiście specjalistyczne sklepy. Mało prawdopodobne jest nabycie w nich falsyfikatu lub monety o zawyżonej cenie. Ceny są często emisyjne lub bliskie emisyjnym. Sklepy numizmatyczne można znaleźć w większych miastach; wiele z nich świadczy także usługi przez internet.

Najbardziej wartościowe monety dostępne są na aukcjach numizmatycznych. W ten sposób handluje się najcenniejszymi, zabytkowymi numizmatami. Ze względu na wartość, sprzedawane przedmioty są zawsze dobrze zbadane i opisane, a ryzyko związane z zakupem jest bardzo niskie. Z wystawianymi okazami można zapoznać się w wydawanym przed aukcją katalogu. Równie bezpiecznie możemy zaopatrzyć się podczas imprez i targów numizmatycznych.

Łowienie okazji

Odkrycie cennego okazu wśród niepozornych monet na targu staroci jest jak wygrana na loterii. I podobnie jak w prawdziwych loteriach, większość graczy przegrywa. W antykwariatach i na pchlich targach można czasem nabyć ciekawe monety po okazyjnej cenie, zdarza się to jednak bardzo rzadko. Zwłaszcza targi staroci handlują monetami o niepoświadczonej autentyczności; nietrudno wówczas o wprowadzenie w błąd.

Z podobną ostrożnością należy podchodzić do zakupów w internetowych serwisach aukcyjnych. Zdecydowana większość sprzedawców jest uczciwa, jednak pojedynczy oszuści bez trudności mogą sprzedać nam falsyfikat lub przysłać monetę inną niż ta, którą wylicytowaliśmy (np. będącą w gorszym stanie). Z tego względu zawsze weryfikujmy osobę, od której kupujemy na aukcji internetowej (np. sprawdzając komentarze pozostawione przez innych użytkowników); warto też umówić się na osobisty odbiór zakupu i sprawdzić go w obecności sprzedawcy.

Zakupy u emitenta

Nowe emisje najlepiej jest kupować bezpośrednio u źródła. W wypadku Polski wszystkie monety kolekcjonerskie można nabyć w oddziałach Narodowego Banku Polskiego lub na jego platformie internetowej. Oddziały NBP mieszczą się w stolicach wszystkich województw. Więcej kłopotu sprawiają monety zagraniczne – te najlepiej kupować u sprawdzonych dostawców, np. w sklepach numizmatycznych.

Na co zwracać uwagę

Cenne monety powinny być wyposażone w certyfikat autentyczności, potwierdzający ich identyfikację i stan zachowania. Certyfikaty te są dowodem wartości monet; wystawiają je firmy gradingowe zajmujące się wyceną numizmatów. Dobrze też, gdy są bezpiecznie zapakowane – w slab lub kapsułę ochronną.

W wypadku mniej kosztownych egzemplarzy zamiast certyfikatu autentyczności wystarczy wiedza katalogowa. W katalogach numizmatycznych podane są standardowe ceny popularnych monet w zależności od ich stopnia zachowania. Wiedza ta pomoże nam w odpowiedzialny sposób dokonywać zakupów oraz wymieniać się z innymi kolekcjonerami.