Numizmatyka – kolekcjonerskie monety złote i srebrne dostępne w sklepie numizmatycznym

Zaloguj

Moje konto:

801 811 800
Koszyk jest pusty

Humanium Metal to kruszec bardzo rzadki i trudniejszy do zdobycia niż złoto i srebro. Pochodzi z recyklingu nielegalnej broni pozyskanej z regionów dotkniętych przemocą zbrojną. Dochody uzyskane ze sprzedaży Humanium Metal są przeznaczane na akcje niszczenia broni, opiekę zdrowotną, edukację i rozwój osób, które ucierpiały na skutek przemocy z jej użyciem.

Sztabki Humanium Metal

Sztabki Humanium Metal

(źródło: materiały prasowe Humanium Metal)

Kruszec doceniony przez Dalajlamę

Każdy przedmiot z Humanium Metal oznacza mniej broni palnej na ulicach i potencjalnie mniej ofiar śmiertelnych. Dzięki tej inicjatywie społeczeństwo, konsumenci i rządy łączą siły dla pokoju i bezpieczeństwa na świecie. Liczy się nie tylko zniszczenie broni, ale także mocna symbolika – przemiana broni w produkty pokojowe.

Pierwszy program niszczenia broni rozpoczął się w listopadzie 2016 r. w Salwadorze, gdzie wyprodukowano jedną tonę Humanium Metal. Do dziś przekształciliśmy około 12 000 sztuk nielegalnej broni palnej w metal pokojowy. W 2020 r. Zambia jako pierwszy kraj afrykański włączyła się w program Humanium Metal – czytamy na stronie humanium-metal.com

Proces przetabiania nielegalnej broni

Proces przetapiania nielegalnej broni na Humanium Metal w Zambii

(źródło: materiały prasowe Humanium Metal)

W 2021 r. Humanium Metal po raz pierwszy został wprowadzony w Stanach Zjednoczonych, gdzie nielegalną broń przetworzono na produkty z wyższej półki. Szybko zyskał światowe uznanie takich osobistości, jak Dalajlama i Hans Blix.

Pomysłodawcami inicjatywy Humanium Metal są Johan Pihl i Peter Brune. Projekt uruchomiła organizacja non-profit IM Swedish Development Partner.

Złoto wspierające najbiedniejszych

Dla upamiętnienia ludzi, którzy poświęcili swoje życie walce o pokój, Mennica Norweska wybiła właśnie medal łączący ważne idee – dążenie do pokoju, prawo do godnej pracy i ochronę środowiska.

Na rewersie widzimy wyobrażenie rzymskiej bogini Pax oraz słowo „pokój” w kilku językach (między innymi po polsku). Awers zdobi jeden z najbardziej znanych symboli pokoju – gołąb z gałązką oliwną w dziobie. Masa medalu to 17 gramów, a średnica 38,6 milimetrów.

Medal wybity z Humanium Metal

Medal "Pokój" wybity z Humanium Metal, platerowany złotem Fairmined

(źródło: materiały własne Samlerhuset Group B.V.)

Monety i medale są zwykle wykonane ze złota, srebra i miedzi, miękkich materiałów, które łatwo się wybija, natomiast materiał z Humanium Metal złożony często ze stopów różnych metali jest znacznie trudniejszy w obróbce. Sfinalizowanie pomysłu było ogromnym wyzwaniem. Po raz pierwszy w naszej 300-letniej historii wprowadziliśmy nowy kruszec – powiedział Ståle Løkken, dyrektor Mennicy.

Medal „Pokój” jest platerowany 24-karatowym złotem Fairmined, które jest wydobywane przez małe, rzemieślnicze kopalnie w najbiedniejszych regionach świata. Kopalnie otrzymują specjalną premię za swoje złoto, która umożliwia im wprowadzenie międzynarodowych standardów pracy, wsparcie lokalnych społeczności (np. pomoc szpitalom, szkołom) i zrównoważone wydobycie chroniące środowisko naturalne. Certyfikat Fairmined Gold gwarantuje, że złoto użyte do uszlachetnienia monety lub medalu pochodzi z odpowiedzialnych źródeł.

Na świecie dostępne są zaledwie 2022 egzemplarze tego numizmatu, a Skarbnica Narodowa jest ich jedynym oficjalnym dystrybutorem w Polsce. Kliknij, aby zapoznać się z ofertą.