Numizmatyka – kolekcjonerskie monety złote i srebrne dostępne w sklepie numizmatycznym

Zaloguj

Moje konto:

801 811 800
Koszyk jest pusty

Najogólniej mówiąc, justowanie monet polega na usuwaniu nadmiaru cennego metalu z numizmatu przy pomocy pilnika. Zwykle robiło się to przed wybiciem, na czystym krążku. Zdarzają się jednak przypadki, kiedy justowano już po wybiciu.

Warto wyjaśnić jedną rzecz. Justowanie monet odnosi się do sposobu emitowania monet al pezzo. Był on stosowany głównie do wyższych i cenniejszych nominałów w złocie lub srebrze. Polegał na tym, że każda z monet musiała odpowiadać określonemu standardowi wagowemu zgodnemu z ordynacją menniczą. W przypadku zbyt małej masy moneta wędrowała do pieca i ją przetapiano. Natomiast gdy masa była za duża, monetę justowano.

Proces justowania polegał na spiłowywaniu pilnikiem obrzeża, rantu lub pola monety. Jeśli pracownik mennicy odpowiedzialny za zgodność masy monety z katalogiem podczas ważenia stwierdzał, że moneta ją przewyższa, usuwał nadmiar metalu pilnikiem. Pozostawiało to widoczne ślady, które z formalnego punktu widzenia nie wpływają jednak na stan zachowania numizmatu i jego ocenę.

Ślady justowania nie są defektem mechanicznym spowodowanym obiegiem. Powstały bowiem zanim moneta opuściła mennicę. Jest to więc część procesu menniczego i produkcji monet.

Justowanie monet – przykłady

Poniżej przedstawiamy ciekawy przykład bardzo dobrze ilustrujący justunek na monecie – jest to emisja o wartości 8 groszy srebrnych (ówczesna równowartość dwuzłotówki) wyemitowana w 1794 r. w czasach rządów Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Moneta uzyskała w gradingu wysoką notę MS63 poświadczającą certyfikowany stan menniczy. Na ocenę stanu zachowania monety nie wpłynęły zarówno widoczne na awersie drobne wady blachy, jak i niewielki justunek występujący na rewersie, który da się zauważyć na tarczy herbowej pod koroną. Jest to cenna, pięknie wybita i zachowana emisja z ostatnich lat I Rzeczpospolitej.

Kolejny przykład przedstawia justunek wykonany na krawędzi monety. Tego typu praktyki można często zaobserwować na monetach wybijanych w okresie powstania listopadowego.

W tym przypadku justowanie monety można zauważyć na jej rewersie dookoła wieńca. Mimo tego moneta nosi jedynie niewielkie ślady zużycia obiegiem i bez wątpienia zasługuje na docenienie jej wysoką notą kolekcjonerką.