Numizmatyka – kolekcjonerskie monety złote i srebrne dostępne w sklepie numizmatycznym

Zaloguj

Moje konto:

801 811 800
Koszyk jest pusty

Wszystko zaczęło się w małym pokoju, gdzie zaledwie kilka osób pracowało nad stworzeniem pierwszej w Polsce firmy oferującej monety i medale w sprzedaży wysyłkowej. Dziś Skarbnica Narodowa to firma przygotowująca własne numizmaty, współpracująca z prestiżowymi światowymi mennicami, zaangażowana w pomoc instytucjom muzealnym i kopalniom w najbiedniejszych regionach świata, a przede wszystkim „dom kolekcjonera”, który wciąż rozwija się i zmienia dla Klientów – pisze Dariusz Goździkowski, dyrektor Skarbnicy Narodowej w podsumowaniu 15 lat działalności.  

Chętnie wracam do początków Skarbnicy Narodowej. Towarzyszyły nam wówczas zarówno obawy, jak i ekscytacja związana z tworzeniem czegoś nowego. W marcu 2006 roku zaproponowaliśmy Klientom pierwsze numizmaty - monetę „Srebrny Orzeł” i medal upamiętniający Papieża Jana Pawła II. Zainteresowanie przerosło nasze oczekiwania, a wątpliwości ustąpiły optymizmowi i chęci dzielenia się pasją kolekcjonowania.

Kolekcje, medalierzy, mennice

Nie sposób wymienić wszystkich monet i medali przygotowanych w ciągu tych lat przez Skarbnicę Narodową, ale niewątpliwie warto przypomnieć kilka kolekcji – kamieni milowych: „Wielcy Polacy”, „Polacy w II Wojnie Światowej” „Jan Paweł II - Człowiek, który zmienił świat”,Arcydzieła Malarstwa Polskiego”, „Bóg Honor Ojczyzna - Dzieje Narodu Polskiego”, „Najpiękniejsze Polskie Madonny”, „Najcenniejsze Monety Polskie”, „Złote lata polskiego futbolu”, „Bitwy Polskiego Oręża” czy „Historia Godła Polskiego”.

Jestem dumny, że w pracy nad numizmatami mogliśmy wspierać się talentami najwybitniejszych polskich medalierów i rzeźbiarzy, twórców nagradzanych w krajowych i międzynarodowych konkursach. Wśród artystów współpracujących ze Skarbnicą Narodową są między innymi: Robert Kotowicz, Roussana i Andrzej Nowakowscy, Anna Wątróbska-Wdowiarska, Ewa Olszewska-Borys, i Monika Molenda.

Równie ważnym elementem działalności naszej firmy jest dystrybucja monet i medali zagranicznych partnerów. Przez lata udało nam się zbudować relacje z najważniejszymi na świecie firmami z branży numizmatycznej. Zaufali nam między innymi: Brytyjska Mennica Królewska, Francuska Mennica Państwowa, Kanadyjska Mennica Królewska, Mennica Królestwa Hiszpanii, Mennica Austriacka, Mennica Fińska i Mennica Południowoafrykańska. Współpracujemy również z Międzynarodowym Komitetem Olimpijskim.

Wsparcie dla muzeów i idei Fairmined Gold   

Bardzo cieszę się również, że jesteśmy firmą, która pomaga.

Jako przedstawiciel wywodzącej się z Norwegii międzynarodowej grupy Samlerhuset, włączyliśmy się w inicjatywę Fairmined Gold, która wspiera małe rzemieślnicze kopalnie (i ich pracowników) w najbiedniejszych rejonach świata. W naszej ofercie mamy również numizmaty ze złota Fairmined - część pieniędzy z ich sprzedaży przeznaczona jest na rozwój tych kopalni i pomoc lokalnym społecznościom w Ameryce Południowej i Azji. Należąca do naszej grupy Mennica Norweska wybija medal Pokojowej Nagrody Nobla właśnie ze złota z certyfikatem Fairmined.

W Polsce wspieraliśmy i wspieramy instytucje muzealne opiekujące się numizmatami o dużej wartości artystycznej i historycznej oraz zbiorami wybitnych kolekcjonerów. Wśród nich są gabinety numizmatyczne w Muzeum Narodowym i Muzeum Warszawy. Zaangażowaliśmy się również we współpracę z Uniwersytetem Warszawskim i organizację pierwszego w Polsce Międzynarodowego Kongresu Numizmatycznego, który odbędzie się w 2022 roku.

Działalność edukacyjna

W ciągu tych kilkunastu lat zorganizowaliśmy również kilka wystaw numizmatycznych. Między innymi:

  • Wystawa kilkusetletnich monet wydobytych z wraku statku Sao Jose w 2008 roku.
  • Prezentacja 100-kilogramowej złotej monety kanadyjskiej Maple Leaf w Muzeum Narodowym w Warszawie w 2009 roku.
  • Pierwsze europejskie tournée legendarnego amerykańskiego Double Eagle w Muzeum Rzeźby im. X. Dunikowskiego (we współpracy ze Smithsonian Institution) w 2012 roku.
  • Wystawa najdroższej monety świata - Flowing Hair Liberty Dollar z 1794 r. na Zamku Królewskim w Warszawie w 2016 roku.

Nagrody i wyróżnienia

Skarbnica Narodowa została wyróżniona między innymi w rankingu najdynamiczniej rozwijających się firm e-commerce statuetką „Gazela Biznesu”, przyznawaną przez Puls Biznesu, w 2012 roku nasza firma uznana została za Diament Forbesa. W 2015 roku otrzymaliśmy również tytuł Darczyńcy Roku Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie.

Siłą każdej firmy są też ludzie ją tworzący. Dla mnie wielką wartością jest możliwość obserwowania w działaniu zespołu pełnych pasji pracowników, którzy wciąż chcą się rozwijać i lubią ze sobą przebywać.

Nasi Klienci

Najważniejszą jednak nagrodą jest zaufanie Klientów, które pozwoliło nam rozwijać się i doczekać tak wspaniałego jubileuszu. To kolekcjonerzy, którzy od lat dzielą z nami pasję kolekcjonowania, skrupulatnie tworzą przez lata swoje zbiory, doceniają trud włożony w przygotowanie numizmatów i materiałów historycznych i podpowiadają rozwiązania. Wielu z nich jest z nami od początku naszej działalności.

Mam świadomość, że nie udało nam się uniknąć błędów, ale zapewniam, że niestrudzenie pracujemy nad doskonaleniem naszych usług. Cały czas prowadzimy badania satysfakcji Klientów, słuchamy krytycznych głosów i wprowadzamy rozwiązania oczekiwane przez Klientów.

Jeszcze raz w imieniu całego zespołu Skarbnicy Narodowej bardzo dziękuję Klientom za zaufanie, którym nas obdarzają i obiecuję, że nie będziemy ustawać w naszych staraniach o zapewnienie Klientom zadowolenia i satysfakcji.

Obiecuję również, że w jubileuszowym roku zaproponujemy ciekawe kolekcje i pojedyncze numizmaty, specjalne promocje i interesujące materiały edukacyjne.

 

Dariusz Goździkowski
Dyrektor Skarbnicy Narodowej