Numizmatyka – kolekcjonerskie monety złote i srebrne dostępne w sklepie numizmatycznym

Zaloguj

Moje konto:

801 811 800
Koszyk jest pusty

30 listopada 2020 r. zapłacono rekordową kwotę za monetę nabytą w Polsce. Podczas aukcji DESA Unicum, znanej ze sprzedaży dzieł sztuki, nabywca wylicytował 50-dukatówkę koronną Zygmunta III Wazy wybitą w Bydgoszczy za bagatela 2,4 mln zł (w sumie ponad 2,8 mln zł wraz z opłatami aukcyjnymi). Unikatowa moneta waży 174,9 g i ma średnicę 68,2 mm. Za każdy gram zapłacono więc ponad 16 tys. zł.

Tym samym został pobity rekord z 2012 r., gdy z kolei pięćdziesięciodukatową donatywę toruńską Jana Kazimierza Wazy sprzedano w Warszawie za kwotę 1,1 mln zł.

Najdroższa moneta Polska z epoki baroku

50 dukatów koronnych Zygmunta III Wazy z 1621 r. to barokowe arcydzieło mennictwa polskiego. Jest to najlepsza praca Samuela Ammona, wybitnego gdańskiego rytownika i medaliera szwajcarskiego pochodzenia. Numizmat zachwycił samego króla, który udzielił artyście audiencji na Zamku Królewskim w Warszawie i obdarował go złotym łańcuchem. Najdroższa moneta Polska została wybita tym samym stemplem co słynna studukatówka z tego samego roku, która niezmiennie pozostaje najdroższą monetą Europy kontynentalnej.

najdroższa moneta polska

Panowanie Zygmunta III to najbardziej bujny okres w dziejach polskiego pieniądza. Przyczyna wybicia tak efektownej monety w złocie pozostaje jednak tajemnicą. Przypuszcza się, że w ten sposób uczczono polskie zwycięstwo w 1621 r. nad Turkami pod Chocimiem.

Na awersie znajduje się popiersie Zygmunta III w koronkowym kołnierzu i zbroi, ozdobionej na ramieniu maszkaronem w postaci głowy lwa. Na zbroi znajduje się łańcuch z klejnotem orderu Złotego Runa. Na rewersie widnieje wielopolowa tarcza polsko-szwedzka, ozdobiona bogatymi ornamentami z papugami, głowami satyrów i festonami po bokach oraz głową anioła u dołu. Jest to jedno z najpiękniejszych dzieł polskiej sztuki medalierskiej oraz chluba mennicy bydgoskiej.