Numizmatyka – kolekcjonerskie monety złote i srebrne dostępne w sklepie numizmatycznym

Zaloguj

Moje konto:

801 811 800
Koszyk jest pusty

Każdego roku w USA 4. lipca to dzień obfitujący w liczne parady, festyny, koncerty i pokazy fajerwerków, a wszystko to w atmosferze patriotyzmu i radości. Co świętują Amerykanie?

W USA to jedno z największych świąt narodowych. Ustanowione na pamiątkę ogłoszonej w 1776 roku Deklaracji Niepodległości Stanów Zjednoczonych.

Dokument proklamował uwolnienie 13 kolonii brytyjskich w Ameryce Północnej (New Hampshire, New Jersey, Delaware, Maryland, Nowy Jork, Pensylwania, Connecticut, Rhode Island, Karolina Północna, Massachusetts, Wirginia, Karolina Południowa, Georgia) spod panowania króla Jerzego III. Dzień jego ogłoszenia 4 lipca 1776 roku uważa się za datę powstania Stanów Zjednoczonych.

Najbardziej znanymi wydarzeniami poprzedzającymi podpisanie Deklaracji były tzw. herbatka bostońska oraz bitwy pod Lexington i Concord, którymi w 1775 roku rozpoczęła się wojna o niepodległość USA.

Tekst Deklaracji ułożył Thomas Jefferson – późniejszy 3 prezydent USA. Współautorami byli również John Adams i Benjamin Franklin. Tekst odwołuje się do filozofii oświecenia i wartości, jakie przyświecały jej twórcom, m.in. prawa do życia, wolności i dążenia do szczęścia, możliwości zmiany władzy, gdy jej działania będą sprzeczne wobec praw.

Święto nieoficjalnie obchodzono już od 1777 roku, jednak dopiero w 1870 r. Kongres Stanów Zjednoczonych oficjalnie ustanowił 4 lipca dniem wolnym od pracy.