Numizmatyka – kolekcjonerskie monety złote i srebrne dostępne w sklepie numizmatycznym

Zaloguj

Moje konto:

801 811 800
Koszyk jest pusty

Jaki znak twój? Orzeł Biały? A może bocian albo żubr? Pomóż nam rozstrzygnąć plebiscyt na najważniejszy symbol polskiej przyrody!

My, Polacy, zawsze żyliśmy blisko natury. Od tatrzańskich grani po plaże Bałtyku, przyroda dostarczała naszym przodkom pożywienia, schronienia i inspiracji. Nawet dzisiaj ok. 29% powierzchni kraju pokrywają lasy, a w przeszłości współczynnik ten był znacznie wyższy. Nic dziwnego, że do rangi symboli naszej ojczyzny urosły zamieszkujące ją wyjątkowe gatunki zwierząt. Który z nich jest jednak symbolem najdonioślejszym?

Jako pierwszy przychodzi na myśl uwieczniony w naszym godle Orzeł Biały. Gdy jednak spytać o niego ornitologa, okaże się, że tożsamość tego symbolu nie jest wcale oczywista. Wyobrażony w heraldyce ptak nie odpowiada bowiem w stu procentach żadnemu znanemu gatunkowi.

Na podstawie najstarszych wizerunków przypuszcza się, że legendarne zwierzę wyobrażone zostało na kształt bielika zwyczajnego (Haliaeetus albicilla) – największego ptaka szponiastego północnej Europy. Przy rozpiętości skrzydeł przekraczającej 2 m jest większy od każdego orła, sam jednak nie jest z nimi blisko spokrewniony; bliżej mu do kani i azjatyckich rybożerów.

W Polsce gniazduje około 700 par tego gatunku, czyniąc nasz kraj jedną z najważniejszych jego ostoi. Najłatwiej spotkać go na Pomorzu Zachodnim.

Na wschodzie Polski nietrudno o spotkanie z innym gigantem – żubrem europejskim (Bison bonasus). Gatunek ten wywodzi się od dwóch zwierząt już wymarłych – tura i żubra pierwotnego. Ich majestatyczny potomek sam balansuje na krawędzi przetrwania. W 1927 r. na Kaukazie odstrzelono ostatnie dzikie osobniki. Tylko nieliczne sztuki uchowały się w ogrodach zoologicznych, skąd później reintrodukowano je do naturalnego środowiska.

Obecnie na wolności żyje ok. 4000 żubrów, z czego najwięcej właśnie w Polsce. W samej Puszczy Białowieskiej przebywa ich ok. 500, a w pozostałych lasach kraju ponad drugie tyle. Polska jest pionierką ochrony tych zwierząt – ograniczenia w łowieniu ich wprowadzili jako pierwsi nasi królowie.

Żubr to najpotężniejsze lądowe zwierzę Europy. Osiąga 700 kg masy przy długości 3,5 i wzroście blisko 2 m – jest zatem większy od swojego słynnego krewniaka, bizona amerykańskiego.

Może jednak prawdziwą polskość odnajdziemy w zwierzęciu niepozornym? Bocian biały (Ciconia ciconia) waży mniej niż 5 kg, a mimo to jest wyjątkowo wytrwałym wędrowcem. Migrując, ptaki te pokonują do 250 km dziennie. Drogę tę potrafią przebyć nawet ze skrzydłem przeszytym strzałą – odnajdowane w ich ciałach afrykańskie pociski zmotywowały dawnych przyrodników do badań nad wędrówkami ptaków.

Z wykopalisk wiemy, że gatunek ten istnieje w nieznacznie zmienionej formie już od 20 mln lat, co czyni go zapewne najstarszym z kolosów polskiej przyrody. Każdego roku przez 5 miesięcy gościmy łącznie 52 tys. par, czyli 20–25% ich światowej populacji. Podróż do południowej i środkowej Afryki odbywają w ogromnych grupach zwanych sejmikami; ich szlak wiedzie nad Bosforem i Bliskim Wschodem, gdzie stanowią dominujący gatunek wędrowny. Choć nie zatrzymują się tam na długo, zostały zauważone przez muzułmańskich mieszkańców regionu. Cieszą się u nich opinią wyjątkowo pobożnych ptaków, które co roku wytrwale pielgrzymują w stronę Mekki.

Zarówno bociany, jak i orły czy żubry niezawodnie kojarzą się z Polską. Które z nich stanowią najdonioślejszy symbol naszej ojczyzny? By ułatwić odpowiedź na to pytanie, Skarbnica Narodowa zaprasza do udziału w plebiscycie. Bardzo ważne jest dla nas zdanie każdego kolekcjonera, zwycięski gatunek zostanie bowiem uwieczniony na numizmacie inicjującym kolekcję zdobioną motywami polskiej fauny. Zachęcamy do szybkiego oddania głosu – wybory potrwają jeszcze tylko 2 dni.