Numizmatyka – kolekcjonerskie monety złote i srebrne dostępne w sklepie numizmatycznym

Zaloguj

Moje konto:

801 811 800
Koszyk jest pusty

Malarstwo i rzeźba – mimo rozmaitości tworzywa, często wzajemnie się inspirują. Jednak synteza tych dwóch nobilitowanych dziedzin sztuki bywa wielkim wyzwaniem.

Projekt medali z nowej serii, która niebawem będzie miała swoją premierę, w przełomowy sposób łączy dwie odrębne sztuki zdobnicze – malarską i rzeźbiarską. Po raz pierwszy w Skarbnicy Narodowej na jednym numizmacie rzeźbiarski relief zostanie zestawiony z malarstwem. Ten odważny projekt przygotował Robert Kotowicz - wybitny polski twórca, którego realizacje medalierskie obejmują setki medali dla emitentów Polskich i około 200 monet dla Polskiego emitenta jakim jest Narodowy Bank Polski.

Cel tego unikalnego i nowatorskiego projektu jest równie wyjątkowy – medale upamiętniać mają najważniejsze bitwy historii polskiego oręża. Dzięki technice która łączy druk z reliefem, piękne i barwne sceny batalistyczne są widoczne w najdrobniejszych szczegółach. Mistrzowska wizja i perfekcyjna realizacja sprawiają, że medale stanowią unikalny hołd dla potęgi polskiego oręża.

Wśród wydarzeń upamiętnionych numizmatami z serii „Bitwy Polskiego Oręża” nie zabraknie takich dziejowych zwycięstw jak bitwa pod Grunwaldem, Odsiecz Wiedeńska czy Bitwa Warszawska. Dzięki dużej średnicy numizmatów, wynoszącej aż 45 mm, można w pełni podziwiać jak połączenie tych dwóch technik bardzo wzbogaca wizerunek medalu.

W przypadku otwierającego serię medalu „Bitwa pod Grunwaldem” artysta wybrał urzekającą detalem i żywością barw technikę pastelu, aby przekonująco oddać ducha bitewnego. Na pytanie, który fragment motywu sprawił najwięcej satysfakcji podczas przygotowywania tego medalu Robert Kotowicz bez wahania odpowiada: polski rycerz na galopującym koniu, z dużą koncentracją reliefu.

W centralnej części oraz wzdłuż lewej krawędzi awersu widoczna jest kolorowa scena przedstawiająca starcie rycerzy krzyżackich i polskich, które miało miejsce w 1410 roku. Dynamiczny rysunek doskonale oddaje ruchy walczących i każdy szczegół ich szat oraz uzbrojenia. Na pierwszym planie odcina się od tego obrazu rzeźbiarski relief o barwie naturalnego srebra. Ukazuje on postać polskiego rycerza konnego z mieczem, tarczą i sztandarem z Orłem Białym.