Numizmatyka – kolekcjonerskie monety złote i srebrne dostępne w sklepie numizmatycznym

Zaloguj

Moje konto:

801 811 800
Koszyk jest pusty

Miło jest czasem pochwalić się swoimi zbiorami. Gdy eksponowanie ich w domowym gabinecie przestaje nam wystarczać, może warto pomyśleć o udziale w wystawie numizmatycznej?

Od ogromnych imprez – takich jak zakończone niedawno targi numizmatyczne World Money Fair w Berlinie – po amatorskie wystawy w domach kultury, branżowe wydarzenia przyciągają kolekcjonerów monet możliwością przyjrzenia się interesującym i niedostępnym na co dzień okazom. Wielu z nas, nie raz i nie dwa odwiedziwszy podobne ekspozycje, marzy o pochwaleniu się własnymi zbiorami. Jak profesjonalnie przygotować się do tego kroku?

Przed wystawieniem swoich monet:

 • Wybierz pokazowe egzemplarze – z pewnością korci cię, by pochwalić się kolekcją w jej pełnej krasie, ale nadmiar może okazać się szkodliwy. Niekompletne zestawy monet bądź losowo dobrane egzemplarze nie przyciągną widzów.
 • Odśwież wiedzę – odwiedzający wystawę z pewnością zaskoczą cię pytaniami o twoje monety. Zaimponuj im znajomością wszystkich szczegółów!
 • Przygotuj opisy i oznaczenia – czytelne etykiety ułatwią orientację w zbiorach i tobie, i publiczności. Opisy nie powinny być długie – wystarczy uzasadnić, dlaczego dana moneta jest unikalna lub jaka cecha spowodowała połączenie kilku egzemplarzy w zestaw.
 • Sprzęt i wyposażenie – dekoracyjne szkatuły sprawdzają się w warunkach domowych, ale w chaosie wystawy lepiej postawić na coś bardziej odpornego na uszkodzenia. Monety będą pięknie prezentować się na solidnych paletach lub w albumach. Większe ilości numizmatów – lecz tylko tych obiegowych, którym nie zaszkodzą zarysowania – można przywieźć w pojemnikach lub woreczkach. Nie zawadzi także szkło powiększające – na pewno nie wszyscy goście pomyślą o zabraniu swojego.
 • Zabezpiecz monety – cenniejsze z nich powinny być chronione kapslami lub holderami. Koniecznie przetrzyj opakowania przed wystawą lub wymień je na nowe, aby zbiory prezentowały się w nich naprawdę świetnie. Warto zainwestować też w delikatne rękawiczki na wypadek konieczności wyjęcia monet z opakowań.
 • Zasięgnij języka u organizatorów – dowiedz się, ile będziesz mieć miejsca i jakie zostanie zapewnione umeblowanie. Zweryfikuj zasady opłaty wpisowego. Sprawdź, od której godziny wystawcy mogą urządzać się na sali.
 • Zadbaj o komfort – w tłumie ludzi będzie gorąco i duszno, dobierz więc odpowiednią garderobę. Wybierz wygodne obuwie. Warto mieć ze sobą dużo napojów oraz coś do jedzenia, a nawet małą poduszkę do położenia na niewygodnym krześle.
 • Transport – do przewiezienia cennych zbiorów najlepiej sprawdzi się samochód. Jeśli wybierzesz taksówkę, zamów ją z wyprzedzeniem. Przed wyruszeniem upewnij się, jak blisko możesz zaparkować – być może palety z monetami trzeba będzie nieść dłuższy kawałek albo pokonać schody. Z myślą o tym dobrze wszystko zapakuj, np. do walizki.
 • Towarzystwo – weź kogoś do pomocy. Wydarzenie zajmie większą część dnia i przez cały ten czas nie możesz zostawić kolekcji bez nadzoru. Mając zmiennika łatwiej planować przerwy na posiłki oraz po prostu nacieszyć się wystawą.
 • Bezpieczeństwo – monety nietrudno ukraść. Zwracaj uwagę na ręce gości i ich bagaż; podstawową złodziejską sztuczką jest upuszczenie oglądanej monety prosto do podstawionego pojemnika. Uważaj też w drodze powrotnej do samochodu.
 • Sprzedaż – oprócz wystaw organizowane są też targi numizmatyczne, gdzie prezentacja połączona jest z opcją kupna. W tym wypadku należy zawczasu uaktualnić wyceny swoich monet, aby bezzwłocznie odpowiadać na oferty gości.
 • I jeszcze jedno: skąd czerpać wiedzę o miejscach, gdzie możesz wystawić swoje zbiory? Bądź w kontakcie z towarzystwami numizmatycznymi aktywnymi w twoim rejonie – z reguły dysponują one informacjami o planowanych wydarzeniach.