Numizmatyka – kolekcjonerskie monety złote i srebrne dostępne w sklepie numizmatycznym

Zaloguj

Moje konto:

801 811 800
Koszyk jest pusty

Z okazji 80 rocznicy bitwy pod Monte Cassino w Centrum Kultury Izabelin odbyło się niezwykłe wydarzenie. Ponad 200 osób wysłuchało wykładu prof. Normana Daviesa o marszu Armii Andersa przez 3 kontynenty. Było to zarazem spotkanie w ramach promocji książki "Szlak nadziei. Armia Andersa" wydanej przez Rosikon Press.

My mieliśmy zaszczyt wręczyć medale poświęcone słynnej bitwie profesorowi Daviesowi, Januszowi Rosikoniowi (autorowi fotografii w książce) oraz Halinie Jastrzębskiej (córce żołnierza Armii Andersa).

norman-davis4

„Szlak nadziei. Armia Andersa”

Ta ksiażka to pierwszy pełny opis szlaku Armii Andersa przez trzy kontynenty.

Marsz Armii Andersa nie ma sobie równych w historii: 120 tys. ludzi przeszło ponad 12 tys. km. Rozsypani po "nieludzkiej ziemi" Polacy stawili się na wezwanie generała Andersa licząc na ocalenie. Przekroczyli granice Związku Sowieckiego z nadzieją na powrót do domów. Gdy zwyciężali Niemców pod Monte Cassino, Anconą i Bolonią wiedzieli już, że te nadzieje pozostaną niespełnione. Żołnierzom towarzyszyli cywile: dzieci, kobiety, starcy. Próbowali normalnie żyć. Działały szpitale, szkoły, sierocińce. Trudy marszu, codzienne rozterki, poświęcenie w boju, drobne radości i wielkie dramaty złożyły się na opowieść o jednym z najbardziej niezwykłych rozdziałów drugiej wojny światowej.

Nikt wcześniej nie opowiedział jej tak, jak czyni to teraz Norman Davies. Wraz z fotografem Januszem Rosikoniem wyruszył śladem Armii Andersa. Odwiedził Rosję, Iran, Izrael, Włochy a nawet Nową Zelandię, Afrykę i Meksyk. Książka zawiera nieznane relacje świadków, niepublikowane materiały archiwalne oraz zdjęcia dokumentujące tę fascynującą podróż "szlakiem nadziei". W książce wykorzystano również wiele relacji nadesłanych na platformę www.armiaandersa.pl.

"Chciałem pokazać ogromną różnorodność ludzi dowodzonych przez Władysława Andersa, a także niezwykły wachlarz ich uczuć i przeżyć od zrezygnowania i rozpaczy, przez strach, pragnienie, ciężkie próby i poświęcenie, aż do ulgi i nadziei" – mówił profesor Davies.

Link do książki: https://www.rosikonpress.com/pl/products/szlak-nadziei-181.html

norman-davis3

Medale Skarbnicy Narodowej

W czasie spotkania historyk Marcin Brzeziński w imieniu Skarbnicy Narodowej podziękował profesorowi Normanowi Daviesowi, Januszowi Rosikonowi i Halinie Jastrzębskiej za tę niezwykłą książkę. Następnie wręczył medale „Zdobycie Monte Cassino” oraz „Czerwone Maki na Monte Cassino”.

Medal Zdobycie Monte Cassino przedstawia wizerunek gen. Władysława Andersa na tle ruin klasztoru benedyktyńskiego na Monte Cassino, polskich żołnierzy i flagę na szczycie wzgórza. Autorem medalu jest Andrzej Nowakowski (1953-2021), wybitny polski medalier, laureat wielu nagród krajowych i zagranicznych, autor monet dla Narodowego Banku Polskiego. Medal platerowany jest 24-karatowym złotem.

Medal „Czerwone Maki na Monte Cassino”, wybity w złocie próby 999/1000, przedstawia wizerunek gen. Władysława Andersa oraz ruiny klasztoru na Monte Cassino z powiewającą polską flagą. Kompozycję uzupełniają maki, nawiązujące do kwiatów, które w czasie bitwy kwitły na wzgórzach. W otoku odczytać można pierwsze słowa refrenu pieśni „Czerwone Maki na Monte Cassino”. Autorką medalu jest rzeźbiarka i medalierka Monika Molenda, która współpracuje z kilkoma europejskimi mennicami. Jej prace pokazywane były na kilkudziesięciu wystawach w Europie i USA. Artystka zdobyła między innymi Grand Prix w międzynarodowym konkursie na medal „Budapest 1956" i reprezentowała Polskę na VII Medalierskich Spotkaniach Wyszehradzkich.

Spotkanie poprowadził Grzegorz Górny, a całe wydarzenie wzbudziło duże zainteresowanie mediów, między innymi: TVP Info, TVP Polonia, PAP-u i Polskiego Radia. Należy podkreślić doskonałą organizacje spotkania przez Centrum Kultury Izabelin, jak również wspaniałą atmosferę. Duża sala widowiskowa CKI nie pomieściła wszystkich zainteresowanych wydarzeniem, a wejściówki na spotkanie rozeszły się w jeden dzień. 

Link do strony Centrum Kultury Izabelin: https://www.izabelin.pl/ck/

Autorem zdjęć jest Grzegorz Nowicki, dziękujemy Centrum Kultury Izabelin za ich udostępnienie.

norman-davis2