Numizmatyka – kolekcjonerskie monety złote i srebrne dostępne w sklepie numizmatycznym

Zaloguj

Moje konto:

801 811 800
Koszyk jest pusty

„Poczet królów i książąt polskich” wykonany przez Jana Matejkę to dzieło wyjątkowe, które na trwałe wpisało się w świadomość narodową i do dziś cieszy niesłabnącą popularnością. Historyk Marcin Brzeziński w krótkim wykładzie opowiada jak powstało to niezwykłe dzieło.

"Poczet królów i książąt polskich" powstał na zamówienie znanego wiedeńskiego wydawcy Maurycego Perlesa, który chciał przedstawić czytelnikom dzieje Polski. Matejko zasugerował, aby historię ukazać poprzez wizerunki władców. Wedle umowy artysta otrzymał wysokie honorarium 200 złotych reńskich za każdy portret. Poczet Matejki obejmował czterdzieści cztery monochromatyczne rysunki.

Jan Matejko został ogłoszony patronem roku 2023. Przypadająca w tym roku 185. rocznica urodzin oraz 130. rocznica śmierci najwybitniejszego polskiego malarza historycznego stanowi doskonały asumpt do przypomnienia jego sylwetki i twórczości. Skarbnica Narodowa, włączając się w jubileuszowe uroczystości, inauguruje nową serię medalierską „Poczet królów i książąt polskich”