Numizmatyka – kolekcjonerskie monety złote i srebrne dostępne w sklepie numizmatycznym

Zaloguj

Moje konto:

801 811 800
Koszyk jest pusty

W trakcie posiedzenia Komitetu Wojskowego w Kwaterze Głównej NATO w Brukseli zaprezentowano medale upamiętniające 230. rocznicę Konstytucji 3 Maja.

W maju, w czasie spotkania wojskowych pełniących najwyższe funkcje w NATO, Przedstawicieli Wojskowych państw członkowskich Sojuszu Północnoatlantyckiego oraz Unii Europejskiej wręczono uczestnikom przetłumaczony na angielski tekst Konstytucji 3 Maja oraz medale upamiętniające ustawę zasadniczą, które dla Skarbnicy Narodowej zaprojektował Robert Kotowicz.  

Inicjatorem akcji było Polskie Przedstawicielstwo Wojskowe przy Komitetach Wojskowych NATO i UE, które w ten sposób zaprezentowało wojskowym z sojuszniczych krajów jedną z najbardziej postępowych ustaw zasadniczych czasów oświecenia.

Medale przekazane przez Skarbnicę Narodową mają dla nas szczególne znaczenie, gdyż obok wymiaru symbolicznego mają również wartość wizerunkową. Możliwość zaprezentowania na posiedzeniu Komitetu Wojskowego w Kwaterze Głównej NATO medalu zaprojektowanego z najwyższą starannością przez Pana Roberta Kotowicza było ogromną radością - napisał generał broni Janusz Adamczak, Polski Przedstawiciel Wojskowy przy KW NATO i UE - Życzę sukcesów i powodzenia w upowszechnianiu oraz promocji najważniejszych wydarzeń i osób z historii Polski. Państwa postawa jest dla mnie źródłem inspiracji i wzorem działania. 

Historia Konstytucji 3 Maja i jej znaczenie

Pierwsza konstytucja w Europie i druga na świecie została uchwalona 3 maja 1791 roku w Polsce. Był to przełomowy moment w historii naszego kraju, który odzwierciedlał dążenia do demokracji i praw obywatelskich. Konstytucja 3 Maja była wyrazem polskiej niepodległości i pragnienia wolności. Konstytucja 3 Maja jest uważana za jeden z najważniejszych dokumentów w historii Polski. To symboliczne wydarzenie jest nadal obchodzone i uczczone przez Polaków, a teraz także przez NATO.

Współpraca NATO z Polską

Polska jest aktywnym członkiem NATO od 1999 roku. Sojusz Północnoatlantycki jest ważnym elementem polskiej polityki obronnej i bezpieczeństwa narodowego. W trakcie posiedzenia Komitetu Wojskowego w Kwaterze Głównej NATO w Brukseli, podkreślono znaczenie współpracy między NATO a Polską. Polska aktywnie uczestniczy w misjach i operacjach NATO, co przyczynia się do bezpieczeństwa regionu.

Upamiętnienie 230. Rocznicy Konstytucji 3 Maja w sojuszu Północnoatlantyckim

Podczas posiedzenia Komitetu Wojskowego NATO, zaprezentowano specjalne medale upamiętniające 230. rocznicę Konstytucji 3 Maja. Te wyjątkowe odznaczenia zostały stworzone, aby uczcić polskie dziedzictwo demokratyczne i wartości, które są wspólne dla NATO. To wydarzenie było również symbolem jedności między Polską a sojuszem NATO. Dowódcy i przedstawiciele krajów członkowskich byli obecni podczas uroczystego wręczenia medali, podkreślając znaczenie wspólnych wartości i celów.

O medalu wręczony w Kwaterze Głównej sojuszu Północnoatlantyckiego

230 lat temu uchwaliliśmy Konstytucję 3 Maja, pierwszą konstytucję w Europie, która wprowadziła wolność religijną i trójpodział władzy, zlikwidowała osławione „liberum veto”, a także wzmocniła mieszczaństwo.

W rocznicę tego wydarzenia Skarbnica Narodowa przygotowała bezpłatny medal pamiątkowy dla każdego Polaka.