Numizmatyka – kolekcjonerskie monety złote i srebrne dostępne w sklepie numizmatycznym

Zaloguj

Moje konto:

801 811 800
Koszyk jest pusty

26 marca bieżącego roku padł nowy rekord aukcyjny. Ustanowiła go złota amerykańska pięciodolarówka (Half Eagle) z 1822 r., która została sprzedana za 8,4 mln USD na aukcji w Las Vegas. Wraz z opłatami aukcyjnymi cena tego numizmatu osiągnęła bagatela 10,9 mln USD. Nabywca pozostał anonimowy.

Sprzedany został jeden z trzech znanych egzemplarzy tej złotej monety. Wylicytowana kwota czyni go najcenniejszą złotą monetą wybitą w mennicy USA i oficjalnie wyemitowaną przez Rząd Stanów Zjednoczonych. Jest to również trzecia najcenniejsza moneta sprzedana kiedykolwiek w historii.

Pozostałe dwa egzemplarze nie są w rękach prywatnych i znajdują się w zbiorach National Numismatic Collection, będącego częścią Smithsonian Institution.

Stan zachowania rekordowego egzemplarza nabytego pod koniec marca w Las Vegas został oceniony bardzo wysoko. Moneta otrzymała wysoką notę AU 50, a więc prawie wcale nie nosi śladów obiegu. Po raz pierwszy zakupił ją jeszcze w XIX wieku Virgil Brand, a jego spadkobiercy sprzedali ją Louisowu E. Eliasbegowi w 1945 r., który włączył ją do swojej niezwykłej kolekcji. Notabene była to jedyna kompletna kolekcja monet amerykańskich w historii. Cztery dekady później w 1982 r. kupił ją słynny kolekcjoner D. Brent Pogue, który zmarł w 2019 r. Obecny nabywca jest więc dopiero czwartym znanym właścicielem tego numizmatycznego rarytasu o niespotykanej rzadkości.

Eksperci przewidują, że wartość tej monety może w przyszłości wzrosnąć nawet do 50 mln USD.

Amerykańskie monety wiodą prym wśród najcenniejszych na świecie. Tą najdroższą od 2013 r. jest nieprzerwanie srebrny dolar Flowing Hair z 1794 r., drugie miejsce zajmuje złoty dublon Brashera z 1797 r, podium od 26 marca 2021 r uzupełnia pięciodolarówka Liberty Head z 1822 r.