Mennica Japońska przyznała nagrody w Międzynarodowym Konkursie na Projekt Monety 2020. Polski twórca Robert Kotowicz otrzymał drugą nagrodę (Excellent Work) za projekt numizmatu upamiętniający 150 rocznicę wydania książki „Alicja po drugiej stronie lustra”.

To już kolejna nagroda dla naszego współpracownika w tym prestiżowym konkursie organizowanym przez Mennicę Japońską. W 2018 roku - razem z córka Pauliną Kotowicz - zdobył główną nagrodę za pracę poświęconą Stanisławowi Moniuszce, a w 1998 roku zdobył I miejsce za pracę „150 Rocznica Śmierci Fryderyka Chopina”. Robert ma na koncie również drugą nagrode w 2003 („XXV lat pontyfikatu Papieża Jana Pawła II”) i pierwszą nagrodę za 2006 rok („Międzynarodowy Rok Polarny 2007-2008”).

Monety to nie tylko środki płatnicze, ale też symbole narodów i kultur. Od starożytności państwa całego świata starały się tworzyć piękne monety o dostojnym charakterze, z którymi ludzie mogą się łatwo identyfikować – czytamy na stronie Mennicy Japońskiej, organizatora International Coin Design Competition.

Do głównego konkursu zakwalifikowano 37 prac z ośmiu krajów, a do konkursu dla studentów 373 prace z trzech krajów. Oceniane są gipsowe modele awersu i rewersu monety lub medalu.

W konkursie głównym Jury przyznało następujące nagrody:  

Nagroda za Najdoskonalszą Pracę (The Most Excellent Work) - NAKATA Shinichi (Japonia) za pracę „Od końca kryzysu do przyszłości nadziei”

Nagroda za Doskonałą Pracę (Excellent Work) – Robert Kotowicz (Polska) za pracę upamiętniającą 150 rocznicę wydania książki „Alicja po drugiej stronie lustra” Lewisa Carrolla.

Nagroda za Piękną Pracę (Award for Fine Work) - Petri Neuvonen (Finlandia) za pracę „Sherlock & Moriarty”; Arianna Cicconi (Włochy) za pracę „Floral Beauty”; KAIFU Atsuko (Japonia) za pracę „Życie w lesie”.

Pierwszy etap pracy nad monetą i medalem to zawsze walka z sobą i tematem. To jest dla mnie czas najtrudniejszy. Natomiast najbardziej fascynujący moment to czas bicia numizmatu, kiedy po kilku miesiącach można zobaczyć efekt swojej pracy – powiedział Robert Kotowicz - Wyzwaniem w konkursach ICDC jest zawsze opracowanie reliefu o obniżonej wysokości oraz skali, w jakiej należy wykonać model.  

Wszystkie nagrodzone projekty można zobaczyć na stronie: https://www.mint.go.jp/eng/enjoy-eng/competition-eng/eng_event_finaljudge2020.html

Robert  Kotowicz - artysta, rzeźbiarz i medalier. Jeden z najwybitniejszych medalierów na świecie, łączący niezwykłą dbałość o szczegóły z ciekawą wizją artystyczną. Jego realizacje obejmują setki medali i około 200 monet dla Narodowego Banku Polskiego. Jest również autorem kilkudziesięciu monet dla banków i emitentów zagranicznych. W jego bogatym dorobku artystycznym jest ok. 20 monet, które zdobyły międzynarodowe i krajowe nagrody. Między innymi: I miejsce w międzynarodowym konkursie na medal upamiętniający wejście Polski, Czech i Węgier do NATO (1999 r.); I miejsce w International Coin Design Competition w 1998 (za pracę „150 Rocznica Śmierci Fryderyka Chopina”) i 2006 roku („Międzynarodowy Rok Polarny 2007-2008”); I nagroda na XXIII Konferencji Dyrektorów Mennic w San Francisco w 2004 roku (za monetę dla WOŚP). Obecnie pracuje jako medalier w Skarbnicy Narodowej.