Numizmatyka – kolekcjonerskie monety złote i srebrne dostępne w sklepie numizmatycznym

Zaloguj

Moje konto:

801 811 800
Koszyk jest pusty

Srebrna moneta o nominale 5 euro wyemitowana przez Łotewski Bank Narodowy zdobyła numizmatycznego Oscara na tegorocznych targach World Money Fair w Berlinie.

Artysta Artūrs Analts zaprojektował monetę jako plaster miodu - symbol pracowitości i słodyczy. Sędziowie przyznali łotewskiej emisji nagrodę „Coin of the Year” za najwyższą wartość artystyczną.

„Wpływ pszczół na nasze środowisko i gospodarkę jest niepodważalny, a ten prosty i elegancki projekt przyciąga uwagę i zmusza do refleksji” - powiedział Tom Michael wręczając nagrodę – „Zdecydowanie wyróżniała się spośród monet inspirowanych pracą pszczół.”

Do tegorocznego konkursu zgłoszono ponad tysiąc monet z całego świata. Spośród nich komitet nagrody nominował do finałowego konkursu sto numizmatów.

Nagroda „Coin of the Year” jest przyznawana już od 37 lat pod auspicjami magazynu „World Coin News”. W konkursie wyróżnia się wzornictwo i innowacyjność. W tym roku międzynarodowe jury uhonorowało monety wybite w 2018. Celem nagrody jest również zachęcenie mennic i banków narodowych całego świata do wspierania wartościowych i nieszablonowych projektów.