Numizmatyka – kolekcjonerskie monety złote i srebrne dostępne w sklepie numizmatycznym

Zaloguj

Moje konto:

801 811 800
Koszyk jest pusty

Epoka napoleońska przemeblowała Europę, a Francja nigdy wcześniej ani później nie była tak potężna jak pod jego rządami. Bez Napoleona wiele procesów historycznych trwałoby dłużej, zaś wiele dzisiejszych granic miałoby inny przebieg. Spuścizną cesarza jest też kodeks cywilny – podstawa systemu prawnego wielu nowożytnych państw. Z okazji 250-lecia urodzin Napoleona, 2 grudnia 2019 roku w rocznicę jego koronacji i największego zwycięstwa pod Austerlitz, Mennica Francuska wybiła dwie niezwykłe monety. Ich jedynym oficjalnym dystrybutorem w Polsce jest Skarbnica Narodowa.

Wódz wszechczasów

Niewiele jest postaci, które wywarły taki wpływ na dzieje świata jak Napoleon Bonaparte. Do legendy przeszedł jako wielki reformator i geniusz wojenny. Książę Wellington (jego śmiertelny wróg) zapytany, kogo uważa za najwybitniejszego wodza epoki, powiedział: „Dziś, w minionych wiekach czy kiedykolwiek, jest to Napoleon.”

Cesarz przeprowadził szereg reform państwowych. Jednym z jego największych osiągnięć był Kodeks Cywilny Napoleona, który określał podstawy funkcjonowania państwa prawa i został przyjęty przez wiele krajów. Podobnie trwałym osiągnięciem była reforma administracji państwowej - utworzona wówczas instytucja prefektów w departamentach i merów w gminach funkcjonuje we Francji do dziś.

Również dzięki Napoleonowi powstało w 1807 roku Księstwo Warszawskie. Mimo pewnej zależności od Francji, było to pierwsze polskie państwo od czasu całkowitego wymazania naszego kraju z mapy Europy w 1795 roku.

Bonaparte urodził się w 1769 roku na Korsyce. Mając zaledwie dziesięć lat wstąpił do szkoły wojskowej, w 1793 roku (w wieku 24 lat) otrzymał awans na generała brygady. Dwa lata później był już generałem dywizji i dowódcą wojsk wewnętrznych, a wkrótce stanął na czele armii walczącej z Austrią we Włoszech. Kampania włoska miała szczególne znaczenie dla Polaków - to właśnie wtedy (1797) powstały Legiony Polskie, a Józef Wybicki stworzył dzisiejszy hymn Polski. W 1799 roku Bonaparte przeprowadził zamach stanu i objął stanowisko Pierwszego Konsula. 2 grudnia 1804 nawiązując do tradycji Cesarstwa Rzymskiego i Karolingów, koronował się na cesarza Francuzów, a dokładnie rok później (2 grudnia 1805) odniósł swoje najbardziej spektakularne zwycięstwo w bitwie pod Austerlitz, pokonując połączone siły austriacko-rosyjskie. Historycy określili tę bitwę jednym z dwóch arcydzieł taktycznych w historii wojen. Rozpoczęta w 1812 r. wyprawa na Rosję zakończyła się klęską i upadkiem cesarza. Krótki epizod, tzw. 100 dni Napoleona, nie zmienił sytuacji. Bonaparte został zesłany na Wyspę Świętej Heleny, gdzie zmarł 5 maja 1821 roku.

Konsul i cesarz w czystym złocie

Najstarsza działająca mennica na świecie, czyli prestiżowa Mennica Francuska z okazji 250-tej rocznicy urodzin cesarza wyemitowała dwie złote monety o nominałach 200 euro (1 uncja) i 50 euro (ćwierć uncji). Obie wybite są z 24-karatowego złota próby 999/100 i w najwyższej jakości menniczej.



Projekt nawiązuje do używanej we Francji w pierwszych dekadach XIX wieku monety zwanej Germinal Frank. Wówczas frank miał znaczenie międzynarodowe i wiele państw na nim opierało swoją walutę. Przepiękny awers monety przedstawia postać Siewcy otoczoną 12 gwiazdami, symbolizującymi członków – założycieli strefy euro oraz rok emisji. Bogato zdobiony rewers odwołuje się do Napoleona jako cesarza (sylwetka na koniu) i konsula. Widoczne są na nim także pszczoły (symbol pracowitości i nieśmiertelności). Kolejnym ważnym elementem jest korona laurowa. Obie monety są wyemitowane w ścisłych limitacjach - 99 egzemplarzy (200 euro) i 750 egzemplarzy (50 euro).

Złoto, które wspiera najbiedniejszych

Monety wybito ze złota z certyfikatem Fairmined Gold, który gwarantuje, że kruszec jest kupowany wyłącznie od małych, rzemieślniczych kopalni zarządzanych w sposób odpowiedzialny przez lokalne społeczności. Certyfikat przyznaje charytatywna organizacja Alians na rzecz Odpowiedzialnego Wydobycia, która pomaga przekształcić małe kopalnie w Ameryce Południowej i Azji w podmioty przestrzegające praw pracowniczych, chroniące środowisko i działające dla dobra całej społeczności.



Wydobycie złota jest bardzo ważnym, a często jedynym źródłem dochodu dla wielu ubogich społeczności w Ameryce Południowej, Azji Południowo-Wschodniej oraz Afryce. Praca jest wykonywana ręcznie, a w procesie oczyszczania złota stosuje się rtęć, która jest niezwykle niebezpieczna dla ludzi i środowiska. W branży jubilerskiej zrobiono już wiele, by promować odpowiedzialny handel złotem, ale poprawa warunków pracy górników w najbiedniejszych regionach to obecnie najważniejszy problem, bo dotyczy niemal 20 milionów ludzi – mówi Szymon Majewski ze Skarbnicy Narodowej, która wspiera działania Fairmined.

Osoby zainteresowane zakupem monety prosimy o kontakt z Biurem Obsługi Klienta pod numerem 801 811 800 lub 22 44 55 999 (z telefonów komórkowych) od poniedziałku do czwartku w godzinach 9:00 – 17:00 oraz w piątek od 9:00 do 15:00.