Numizmatyka – kolekcjonerskie monety złote i srebrne dostępne w sklepie numizmatycznym

Zaloguj

Moje konto:

801 811 800
Koszyk jest pusty

Historia rozgrywa się na naszych oczach. W czwartek, 10 października 2019 roku, złoty Suweren po raz pierwszy został wybity poza granicami Brytyjskiej Wspólnoty Narodów. Monetę zaprojektowała Angela Pistrucci, potomkini legendarnego rzeźbiarza i medaliera Benedetta Pistrucciego, autora najsłynniejszego motywu złotego Suwerena, czyli świętego Jerzego walczącego ze smokiem. Suwerena wybiła prestiżowa Mennica Włoska w Rzymie.

Samo słowo „suweren” tłumaczymy jako „podmiot sprawujący władzę”, w zależności od systemu politycznego może to być monarcha, partia lub obywatele z prawem głosu. Taką właśnie pozycję ma złoty Suweren w brytyjskiej numizmatyce. Początki monety sięgają VX wieku, kiedy została wybita w 1489 roku za panowania Henryka VII Tudora, by podkreślić znaczenie monarchy i jego rodu. Od tego czasu pojawiali się na niej kolejni brytyjscy władcy. Suweren był emitowany do 1604 roku, po którym nastąpiła ponad dwustuletnia przerwa.

Medalierska sztafeta pokoleń

Monetę przywrócił dopiero król Jerzy III w 1817 roku. Wówczas Suwerena zaprojektował rzeźbiarz Benedetto Pistrucci (1783-1855), który na rewersie przedstawił patrona Anglii, świętego Jerzego walczącego ze smokiem. W jego neoklasycystycznym wyobrażeniu siedzący na koniu święty wbija włócznię w smoka. Co ciekawe, modelem dla postaci patrona Anglii był włoski kelner zatrudniony w jednej z londyńskich restauracji. Do pracy i stylu sławnego przodka nawiązuje współczesna medalierka Angela Pistrucci.Suweren wraca do Rzymu

Wybicie Suwerena w Rzymie nie jest przypadkowe – tu żył i pracował Benedetto Pistrucci, tu studiowała Angela. Co więcej, Suweren z 2019 roku będzie również eksponowany na numizmatycznej wystawie w Rzymie.

„Jestem wzruszona, że moja praca znajdzie się obok dzieł Benedetta - w jednej z najbardziej prestiżowych lokalizacji numizmatycznych na świecie, w miejscu wyjątkowym dla nas obojga! Jestem niezmiernie wdzięczna firmie The London Mint Office, za zaufanie, którym mnie obdarzyła i za ich ogromny entuzjazm dla projektu”.- powiedziała na premierze Suwerena Angela Pistrucci.

Nowa edycja muzealna złotej monety Suwerena została wybita w ścisłej limitacji 750 sztuk, 22-karatowym złocie oraz najwyższej jakości menniczej. Zastosowano tu również unikatową technologię - bicie odwróconym stemplem lustrzanym. Monety są oznaczone literą R, wskazując na Rzym, a więc pierwszą lokalizację bicia tych monet poza Wspólnotą Brytyjską.Moneta bez… nominału

Co ciekawe, Suweren był monetą obiegową mimo braku nominału. Powszechnie wiadomo, że jego wartość jest równa funtowi brytyjskiemu. Suwereny były wkładane do paczek dla żołnierzy walczących w czasie II wojny światowej i późniejszych operacjach wojskowych.Za projektem wybicia Suwerena stoi London Mint Office, firma z grupy Samlerhuset, do której należy również Skarbnica Narodowa.