Numizmatyka – kolekcjonerskie monety złote i srebrne dostępne w sklepie numizmatycznym

Zaloguj

Moje konto:

801 811 800
Koszyk jest pusty

Jeden z najwybitniejszych i najbardziej inspirujących twórców oraz naukowców wszechczasów. Człowiek, który swoimi zdolnościami i zainteresowaniami mógłby obdzielić kilkadziesiąt osób. Malarz, rzeźbiarz, konstruktor, architekt, filozof, matematyk, pisarz, mechanik, anatom. A poza tym doradca władców, wegetarianin i przystojny Włoch lubujący się w jaskrawej garderobie. W tym roku mija 500 lat od śmierci Leonarda da Vinci, a wydarzenie to upamiętnia wiele niezwykłych numizmatów ze światowych mennic. 

Olbrzymi talent oraz nieograniczone pokłady geniuszu wpłynęły na postrzeganie Leonarda jako archetypu człowieka renesansu. Największą popularność przyniosło mu malarstwo, a jego dzieła - „Mona Lisa”, „Ostatnia Wieczerza”, czy „Dama z gronostajem” to obrazy znane nie tylko koneserom. Da Vinci jest również autorem projektów architektonicznych, maszyn oblężniczych, fortyfikacji, a przede wszystkim innowacyjnych (powiedzielibyśmy dziś) projektów wyprzedzających jego czasy - śmigłowca, łodzi podwodnej i pojazdów opancerzonych. Ma na swoim koncie również pomysł wykorzystania wody jako źródła energii, doprowadził do znaczącego rozwoju wiedzy o anatomii, budownictwie lądowym i hydrodynamice. 

Aż trudno uwierzyć, że wszystkie dzieła, projekty i przemyślenia mogły wyjść spod ręki jednego człowieka. Nic dziwnego, że numizmaty poświęcone postaci wybitnego Włocha wyróżniają się różnorodnością formy.

O numizmatach, które upamiętniają Leonarda pisze na swoim blogu AdamZieliński, Prezes Zarządu Skarbnicy Narodowej.

Zachęcamy do lektury - Link do artykułu