Numizmatyka – kolekcjonerskie monety złote i srebrne dostępne w sklepie numizmatycznym

Zaloguj

Moje konto:

801 811 800
Koszyk jest pusty

Jest już dostępny drugi numer, wydawanego przez Skarbnicę Narodową, magazynu „Monety i Historia”, w którym przybliżamy wiedzę o numizmatach i historii, a także dzielimy się ciekawostkami ze świata kolekcjonerów. 

Historia przez duże „H”

Zatrzymanie marszu bolszewików na Europę, czyli Bitwa Warszawska to jeden z głównych tematów nowego numeru. Zwycięstwo wojsk dowodzonych przez Marszałka Piłsudskiego uchroniło kontynent przed totalitaryzmem i pozwoliła na odbudowę Rzeczypospolitej po latach zaborów. W magazynie piszemy o samej bitwie, strategii wojskowej i atmosferze obywatelskiej mobilizacji, która jej towarzyszyła. Przypominamy też o bitwie o Monte Cassino (jednej z najbardziej zaciętych walk II wojny światowej) i opowiadamy o zmianach wizerunku polskiego godła w ciągu tysiąclecia. Historia to też opowieści o ludzkich słabościach i namiętnościach, w tym cyklu proponujemy artykuł o kobietach Napoleona.

Emisje w roli głównej

Piszemy o dziejach pieniądza - systemie monetarnym Piastów i Jagiellonów, florenie, który zrewolucjonizował gospodarkę średniowiecznej Europy, rozpoczynamy też cykl „Leksykon najważniejszych monet świata”. Ze współczesnych emisji przyglądamy się oficjalnym monetom olimpijskim Tokio 2020 i monetom upamiętniającym amerykańskie parki narodowe.

Skąd pomysł, by wydawać magazyn popularno-naukowy? - mówi Adam Zieliński, Prezes Zarządu Skarbnicy Narodowej - Numizmatyka jest formą rozmowy o przeszłości, ale ma też ciekawy wymiar współczesny, jak aukcje, targi, technologia mennicza. Drukowany magazyn pozwala na pogłębienie wiedzy stojącej za emisjami i podzielenie się aktualnościami ze świata kolekcjonerów. Również nasi klienci zwracali uwagę na potrzebę wydawnictwa, które pozwoliłoby usystematyzować wiadomości z zakresu numizmatyki. Wzięliśmy sobie te rady do serca i pojawiamy się właśnie z drugim numerem „Monet i Historii”.Zapraszamy do lektury. Magazyn można zamówić online

O magazynie przeczytacie również na blogu Adama Zielińskiego