Numizmatyka – kolekcjonerskie monety złote i srebrne dostępne w sklepie numizmatycznym

Zaloguj

Moje konto:

801 811 800
Koszyk jest pusty

Mennica Japońska przyznała nagrody w Międzynarodowym Konkursie na Najpiękniejszą Monetę 2018 Roku. Zdobywcami głównej nagrody są Polacy – Robert Kotowicz (pracownik Skarbnicy Narodowej) i Paulina Kotowicz, którzy zaprojektowali medal z okazji 200-lecia urodzin Stanisława Moniuszki. To również piękny przykład współpracy dwóch pokoleń – ojca i córki.

Monety to nie tylko środki płatnicze, ale też symbole narodów i kultur. Od starożytności państwa całego świata starały się tworzyć piękne monety o dostojnym charakterze, z którymi ludzie mogą się łatwo identyfikować – czytamy na stronie Mennicy Japońskiej, organizatora International Coin Design Competition.

W konkursie oceniane są gipsowe modele awersu i rewersu monety lub medalu. W konkursie głównym Jury przyznaje trzy nagrody:   

  • Nagroda za Najdoskonalszą Pracę (The Most Excellent Work) w wysokości 500 000 jenów,
  • Nagroda za Doskonałą Pracę (Excellent Work) w wysokości 200 000 jenów,
  • Nagroda za Piękną Pracę (Award for Fine Work) w wysokości 100 000 jenów.


Konkursowi dla uznanych twórców towarzyszy konkurs dla studentów.

Moneta zaprojektowana przez Roberta i Paulinę KotowiczWspaniała technika reliefu z niezwykłym wyczuciem kontrastu – o pracy Polaków napisał członek jury Ichiro Iino, prezes Japan Mint i emerytowany profesor Tokyo University of the Arts.  

Piękne są odcienie szarości użyte w tej pracy. Niezwykły relief to coś więcej niż tylko piękny wzór – dodaje Shigemi Kawasumi, członek jury, rzeźbiarz, medalier i członek Japan Art Medal Association.

Pierwszy etap pracy nad monetą i medalem to zawsze walka z sobą i tematem. To jest dla mnie czas najtrudniejszy. Natomiast najbardziej fascynujący moment to czas bicia numizmatu, kiedy po kilku miesiącach można zobaczyć efekt swojej pracy – mówi Robert Kotowicz – w pracy przygotowywanej na konkurs wyzwaniem była również mniejsza niż zazwyczaj głębokość reliefu.

Nagrodę w imieniu twórców odebrał Radosław Tyszkiewicz, Pierwszy Konsul Ambasady RP w Tokio.  

Polski Sejm ustanowił rok 2019 Rokiem Stanisława Moniuszki, kompozytora, dyrygenta, pedagoga, dyrektora Teatru Wielkiego w Warszawie i twórcy polskiej opery narodowej. Do jego najsłynniejszych dzieł należą "Halka" i "Straszny dwór". 

Twórcy

Robert  Kotowicz - artysta, rzeźbiarz i medalier. Jego realizacje obejmują setki medali i około 200 monet dla Narodowego Banku Polskiego. Jest również autorem kilkudziesięciu monet dla banków i emitentów zagranicznych. W jego bogatym dorobku artystycznym jest ok. 20 monet, które zdobyły międzynarodowe i krajowe nagrody: I miejsce w międzynarodowym konkursie na medal upamiętniający wejście Polski, Czech i Węgier  do  NATO (1999 r.);  I  miejsce w  The International Coin Design Competition w 1998 (za pracę „150 Rocznica  Śmierci  Fryderyka  Chopina”) i 2006 roku (praca „Międzynarodowy  Rok  Polarny 2007-2008”);  I nagroda na XXIII  Konferencji  Dyrektorów  Mennic w San  Francisco  w 2004 roku (za monetę dla WOŚP). Obecnie pracuje jako medalier w Skarbnicy Narodowej.

Paulina Kotowicz – ukończyła studia magisterskie w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, zdobywczyni trzeciego miejsca w międzynarodowym konkursie The First Global Art Medal Grand Prix.