Numizmatyka – kolekcjonerskie monety złote i srebrne dostępne w sklepie numizmatycznym

Zaloguj

Moje konto:

801 811 800
Koszyk jest pusty

W weekend, 27-28 października w Muzeum Kolekcji im. Jana Pawła II można było zobaczyć wyjątkową wystawę poświęconą 100-leciu odzyskania przez Polskę niepodległości. Z inicjatywy Skarbnicy Narodowej zebrane zostały niezwykłe numizmaty przedstawiające polską drogę do wolności.

Wystawa z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości- „W historii Polski 11 listopada 1918 r. to jedna z najważniejszych dat. Po 123 latach zaborów odzyskaliśmy wówczas to, co najcenniejsze – niepodległość. Marzenia o wolności byłyby niemożliwe do zrealizowania, gdyby nie determinacja, walka i odwaga wielu wybitnych jednostek. Jedną z nich był Józef Piłsudski – i to właśnie wokół postaci Marszałka skupia się nasza wystawa.” – mówi Adam Zieliński ze Skarbnicy Narodowej.

Na wystawie zaprezentowane zostaną numizmaty poświęcone historycznym wydarzeniom i wielkim postaciom polskiej polityki, dzięki którym spełnił się sen o niepodległości. – „Prezentujemy również wiele eksponatów, które przybliżą zwiedzającym numizmatyczne rzemiosło. Oprócz samych monet i medali, zobaczymy również stemple mennicze, z których wybijane są numizmaty. Stemple z kolei wykonywane są na podstawie gipsowych płaskorzeźb tworzonych przez projektantów. Gipsy te, same w sobie są wielkimi dziełami sztuki, na których możemy prześledzić drobne niuanse projektu. Zebraliśmy gipsy autorstwa najwybitniejszych polskich projektantów. Cała wystawa to nasz hołd dla Polaków, którzy poświęcili swoje życie dla polskiej niepodległości” – tłumaczy Adam Zieliński.

***

Niepodległości wybita w numizmatach

Muzeum Kolekcji im. Jana Pawła II, Plac Bankowy 1, Warszawa

Wystawa czynna 27-28 października w godz. 10:00-18:00

Wstęp wolny

***