Sport i numizmatykę łączy bardzo ważny element – pasja. Staramy się ją pielęgnować i przekazywać innym. Z tego względu ofiarowaliśmy istotne zbiory historycznych monet olimpijskich Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie. Za ten gest Muzeum odznaczyło nas tytułem Darczyńcy Roku. Dziękujemy!

Skarbnica Narodowa Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie- „Sport w naszej działalności zajmuje szczególne miejsce. Stale współpracujemy m.in. z Międzynarodowym Komitetem Olimpijskim, dzięki czemu od lat jesteśmy oficjalnym dystrybutorem kolekcji olimpijskich. Poprzez Pekin, Vancouver, Londyn, Soczi po nadchodzący Pjongczang staramy się szerzyć olimpijskie idee wśród polskich kolekcjonerów” – tłumaczy Adam Zieliński, dyrektor zarządzający Skarbnicy Narodowej.

Od kiedy ruch olimpijski łączy się z numizmatyką? Relacji między tymi dwoma światami można szukać już w czasach antycznych. Pierwsze greckie monety były nawiązaniem do olimpijskich dyscyplin sportowych: wyścigu rydwanów czy walk zapaśniczych. Z kolei nowożytne igrzyska olimpijskie rozgrywane są od 1896 r., lecz na monety powróciły dopiero z okazji igrzysk, które odbyły się w Helsinkach w 1952 r. Wcześniejszą tradycją było uwiecznianie zawodów na znaczkach pocztowych. Od 1964 r. monety pamiątkowe towarzyszą już wszystkim letnim igrzyskom olimpijskim, a od 1984 r. również zimowym.

Muzeum Sportu i Turystyki od ponad 20 lat kultywuje tradycję spotkań z darczyńcami, które odbywają się co dwa lub trzy lata. Podczas ostatniego spotkania, wśród wyróżnionych znalazły się osoby, które w latach 2015-2017 przekazały najcenniejsze i najciekawsze dary do zbiorów Muzeum – dołączyliśmy do grona takich m.in. osobistości jak Robert Korzeniowski, Wojciech Fortuna, Andrzej Urbańczyk.

 

Skarbnica Narodowa Muzuem Sportu i Turystyki
Laureaci tytułu Darczyńca Roku Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie