Numizmatyka – kolekcjonerskie monety złote i srebrne dostępne w sklepie numizmatycznym

Zaloguj

Moje konto:

801 811 800
Koszyk jest pusty

Między 1 a 5 sierpnia uczestniczyliśmy w jednym z najważniejszych numizmatycznych przedsięwzięć roku – targach World’s Fair of Money 2017 w Denver, w stanie Kolorado. Organizatorzy z American Numismatic Association zadbali o to, aby na targach nie zabrakło wybitnych egzemplarzy historycznych i współczesnych monet oraz banknotów. Wydarzenie przyciągnęło uwagę najważniejszych instytucji menniczych i dystrybutorów z całego świata.

 

Double Eagle 1933 Skarbnica Narodowa ANA 2017– „World’s Fair of Money to targi o długoletniej i bogatej tradycji, sięgającej końca XIX wieku. Nie dziwi więc fakt, że co roku gromadzą tłumy osób związanych ze światem numizmatyki – zarówno profesjonalnie, jak i hobbystycznie. W tym roku kolekcjonerów przyciągnęły przede wszystkim historyczne monety i banknoty. Nie sposób wymienić wszystkich, ale warto wspomnieć chociażby o „Liberty Head Nickel” z 1913 roku – monecie o nominale 5 centów i rynkowej wartości aż 3 milionów dolarów, czy „Half Disme” z 1792 roku – pierwszej monecie wybitej w Mennicy Stanów Zjednoczonych. Szczególnie cennym eksponatem tegorocznych targów była złota moneta „Double Eagle” z 1933 roku, znana przede wszystkim z rekordowej niegdyś wartości 7,6 miliona dolarów, którą osiągnęła na aukcji w 2002 roku. Jeden z egzemplarzy tego właśnie numizmatu można było podziwiać na wystawie w Warszawie, zorganizowanej przez nas w 2012 roku” – mówi Adam Zieliński, dyrektor zarządzający Skarbnicy Narodowej.

 

ANA2017 Skarbnica NarodowaWorld’s Fair of Money to najważniejsze tego typu wydarzenie w Stanach Zjednoczonych. Co roku odbywa się w innym mieście, a organizatorzy dbają o to, by na ekspozycji pojawiły się lokalne numizmaty ze stanu gospodarza. W tym roku taką rodzimą perełką były historyczne monety wybite ze złóż wydobywanych w Kolorado, które odegrały ważną rolę w XIX-wiecznym mennictwie. Targi to jednak nie tylko wystawy – uczestnicy mogli wziąć udział w licznych wykładach, aukcjach i spotkaniach poświęconych kolekcjonowaniu. Dla nas była to przede wszystkim okazja do poszukania inspiracji i nawiązania kontaktu z przedstawicielami instytucji menniczych i dystrybutorami z wielu krajów świata.