Numizmatyka – kolekcjonerskie monety złote i srebrne dostępne w sklepie numizmatycznym

Zaloguj

Moje konto:

801 811 800
Koszyk jest pusty

W miniony weekend (5-3.02.2016) odbyła się jedna z największych imprez numizmatycznych na świecie – targi World Money Fair w Berlinie. Na wystawie nie zabrakło premierowych egzemplarzy monet, medali i banknotów z całego świata. Wśród nich na szczególną uwagę zwiedzających zasłużył sobie jubileuszowy Krugerrand.

Skarbnica Narodowa Krugerrand– „Nie bez powodu gościem honorowym 46. edycji World Money Fair była Republika Południowej Afryki. W tym roku świat numizmatyki świętuje 50. rocznicę emisji Krugerranda – najbardziej znanej złotej monety bulionowej i jednego z najbardziej znanych produktów eksportowych Afryki. Co ciekawe, chociaż są legalnym środkiem płatniczym w RPA, to nie posiadają wartości nominalnej – ich wartość określana jest na podstawie ilości zawartego w nich złota” – wyjaśnia Adam Zieliński, dyrektor zarządzający Skarbnicy Narodowej.

Swą nazwę Krugerrand zawdzięcza prezydentowi niezależnego kraju Burów, Republiki Transwalu – Paulowi Krugerowi, za którego rządów pod koniec XIX wieku odkryto w RPA duże pokłady złota. Drugi człon nazwy - „rand” odnosi się z kolei do południowoafrykańskiej waluty. Wizerunek Krugera jest przedstawiony na awersie monety. Natomiast na jej rewersie ukazano gazelę springbok, będąca symbolem RPA.

World Money Fair to targi, do których kolekcjonerzy numizmatyki, inwestorzy i dystrybutorzy metali szlachetnych z całego świata przygotowują się przez cały rok. Wydarzenie skupia przedstawicieli około 50 mennic, setki wystawców oraz ponad kilkanaście tysięcy zwiedzających ze wszystkich kontynentów. W czasie targów wystawcy i zwiedzający wymieniają się informacjami na temat najnowszych trendów i rozwiązań technologicznych.