Numizmatyka – kolekcjonerskie monety złote i srebrne dostępne w sklepie numizmatycznym

Zaloguj

Moje konto:

801 811 800
Koszyk jest pusty

XXXI Letnie Igrzyska Olimpijskie w Rio de Janeiro to nie tylko ważne wydarzenie w świecie sportu, ale również numizmatyki. Bank Centralny Brazylii wyemitował z tej okazji program oficjalnych monet olimpijskich. Jedna z oficjalnych kompletnych kolekcji srebrnych monet została przekazana do Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie przez Skarbnicę Narodową, jedynego dystrybutora monet Igrzysk Olimpijskich Rio 2016 w Polsce. 16-elementowy zestaw srebrnych monet wzbudza duże zainteresowanie kolekcjonerów – jego limitacja jest jednak ograniczona tylko do 350 egzemplarzy na cały świat.

 

Skarbnica Narodowa Rio 2016 Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie– „Z dumą wspieramy sportowe zmagania Polaków, dlatego już od kilku lat umożliwiamy polskim kolekcjonerom pozyskanie monet olimpijskich. Przekazując ten zestaw do Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie wierzymy, że stanie się on pamiątką wielkich zwycięstw naszej Reprezentacji Olimpijskiej. Podziwiając oficjalną kolekcję srebrnych monet olimpijskich z Rio, zwiedzający muzeum będą mogli z sentymentem wspominać: W 2016 Polacy zdobyli tak wiele medali! Co więcej, hobbyści zwracają uwagę na wyjątkowość tych emisji Brazylia do tej pory nie wyemitowała zbyt wielu monet kolekcjonerskich – program monet olimpijskich jest zatem pierwszym tak dużym przedsięwzięciem numizmatycznym w tym kraju” – komentuje Adam Zieliński, dyrektor zarządzający Skarbnicy Narodowej, jedynego dystrybutora monet olimpijskich Rio 2016 w Polsce.

Co natomiast łączy ruch olimpijski z numizmatyką? Relacji między tymi dwoma światami można szukać już w czasach antycznych. Pierwsze greckie monety były nawiązaniem do olimpijskich dyscyplin sportowych: wyścigu rydwanów czy walk zapaśniczych. Z kolei nowożytne igrzyska olimpijskie rozgrywane są od 1896 r., lecz na monety powróciły dopiero z okazji igrzysk, które odbyły się w Helsinkach w 1952 r. Wcześniejszą tradycją było uwiecznianie zawodów na znaczkach pocztowych. Od 1964 r. monety pamiątkowe towarzyszą już wszystkim letnim igrzyskom olimpijskim, a od 1984 r. również zimowym.

Skarbnica Narodowa Rio 2016„Dzięki Skarbnicy Narodowej możemy wzbogacić nasze zbiory o tę najnowszą pamiątkę igrzysk, która w przyszłości stanie się dziedzictwem dla potomnych. Budowanie współczesnej historii sportu i propagowanie ducha olimpizmu jest ważnym wyzwaniem dla instytucji kultury w Polsce. Zwieńczeniem filozofii ruchu olimpijskiego jest pięć splecionych ze sobą kół, symbolizujących pięć współzawodniczących kontynentów. Nieprzypadkowo symbol ten został uwieczniony na każdej z olimpijskich monet – przypomina o uniwersalnych wartościach, jakie niesie ze sobą sport i zdrowa rywalizacja” komentuje Tomasz Jagodziński, dyrektor Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie.

Kompozycję 16 monet tworzą 4  serie srebrnych monet – w każdej z nich znajduje się numizmat, na którego awersie przedstawiono motyw kulturowy lub przyrodniczy nawiązujący do brazylijskiej muzyki, architektury, fauny lub flory. Co ciekawe, każda z monet poświęconych danej dziedzinie kulturowo-przyrodniczej ma wspólny rewers, ukazujący olimpijską rywalizację. Na rewersach umieszczono sportowców, a także wybrane miejsca Brazylii, które są areną walki o medale podczas igrzysk w Rio de Janeiro.

 

Skarbnica Narodowa Rio 2016