Numizmatyka – kolekcjonerskie monety złote i srebrne dostępne w sklepie numizmatycznym

Zaloguj

Moje konto:

801 811 800
Koszyk jest pusty

Odliczamy godziny do rozpoczęcia XXXI Letnich Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro. Bank Centralny Brazylii upamiętnił to wydarzenie emitując oficjalny program monet olimpijskich. Polscy kolekcjonerzy mogą wzbogacić swoje zbiory o brazylijskie numizmaty za pośrednictwem Skarbnicy Narodowej.

„Kolekcja monet olimpijskich z Rio 2016 wzbudza zainteresowanie, a nawet pożądanie pasjonatów na całym świecie. Do tej pory nie zdarzyło się, aby Brazylia wyemitowała tak imponującą kolekcję numizmatów. Na szczególną uwagę zasługuje przede wszystkim srebrny zestaw olimpijski, na który składa się 16 unikatowych monet. Każda z nich zabiera nas w podróż kulturową po zakątkach Brazylii, prezentując walory tamtejszej fauny, flory, muzyki i architektury” – komentuje Adam Zieliński, dyrektor zarządzający Skarbnicy Narodowej, oficjalnego dystrybutora monet olimpijskich Rio 2016 w Polsce.

Co ciekawe, na rewersach srebrnych monet przedstawiono dyscypliny olimpijskie oraz miejsca, w których rozegrają się igrzyska. Numizmatyczną podróż rozpoczynamy od plaży Copacabana, gdzie odbęda się mecze siatkówki. Drugim punktem jest Park Narodowy Tijuca – miejsce wyścigów kolarskich. Kolejny przystanek to Park Flamengo, gdzie rywalizować będą olimpijscy kolarze szosowi oraz chodziarze. Ostatnim miejscem numizmatycznej podróży jest jezioro Rodrigo de Freitas – to tu odbędą się zawody kajakarzy i wioślarzy. Takich srebrnych kolekcji powstało niewiele – zaledwie 25 000 na cały świat. Dla porównania – emisja monet z igrzysk w Pekinie w 2008 roku była 6-krotnie większa!

Uwagę hobbystów przyciąga także 16-elementowy zestaw monet olimpijskich w blistrach kolekcjonerskich. Monety wybito w bimetalu - centrum zostało wykonane ze stali nierdzewnej, natomiast pierścień zewnętrzny to stal platerowana brązem. Połączenie tych metali daje ciekawą kompozycję kolorystyczną. Na awersach ukazano dyscypliny olimpijskie oraz paraolimpijskie, które będą rozgrywane podczas igrzysk. Rewers z kolei jest wspólny dla każdej z monet – przedstawia wartość nominalną, 1 reala.

– „Osobiście wierzę, że oficjalny program monet olimpijskich z Rio de Janeiro stanie się cenną pamiątką po emocjonujących zawodach zakończonych sukcesami polskich reprezentantów. Zwieńczeniem filozofii ruchu olimpijskiego jest pięć splecionych ze sobą kół, symbolizujących pięć współzawodniczących kontynentów. Nieprzypadkowo symbol ten został uwieczniony na każdej z olimpijskich monet – przypomina o uniwersalnych wartościach, jakie niesie ze sobą sport i zdrowa rywalizacja” – komentuje Tomasz Jagodziński, dyrektor Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie.