Kaligula w czystym złocie!

replika aureusa jednego z najbardziej szalonych władców Rzymu w historii!

Aureus Kaliguli

Aureus Kaliguli

Twoja ocena będzie pierwsza!

0
  • czyste złoto 999,9/1000
  • wierne odzwzorowanie oryginału sprzed 2000 lat
  • nowoczesna technika mennicza
  • Rodzaj: Pojedynczy produkt
  • Ilość: Wyprzedany!
Powiadom mnie, gdy będzie dostępny.

Kaligula w 24-karatowym złocie

Kaligula był jednym z najsłynniejszych władców Rzymu. Mają Państwo niebywałą okazję zdobyć jedną z ostatnich sztuk replik aureusa, sygnowanego przez jednego z najbardziej rozpoznawalnych cesarzy Rzymu w historii. Monetę wybito z czystego złota i zamknięto w szczelnej kapsule kolekcjonerskiej. Dzięki niewielkiej średnicy, moneta z czystego złota jest w zasięgu ręki każdego kolekcjonera oraz pasjonata historii.

Na awersie monety o nominale 1 dolar przedstawiono stylizowane podwodne życie oceanu. Na rewersie znajduje się natomiast portret Kaliguli.


Powiadom mnie, gdy będzie dostępny.
Specyfikacja
Metal:
złoto 999,9/1000
Jakość:
najwyższa mennicza
Waga:
0,5 g
Średnica:
11,8 mm
Kraj emisji:
Palau
Nominał:
1 dolar
Rok emisji:
2009

Kaligula (jego właściwe imię brzmiało Gaius Iulius Caesar Augustus Germanicus) urodził się 15 sierpnia 14 r. n.e. jako syn wielkiego generała Germanika, bratanka cesarza Tyberiusza.

W wieku kilku lat został przez ojca zabrany na wyprawę wojskową do Germanii. Tam narodził się jego przydomek, pochodzący od słowa „
caligula
”, oznaczającego sandałek. Przezwisko pochodzi prawdopodobnie od miniaturowego stroju wojskowego, w jaki ubierali Kaligulę rodzice. Jego brat Klaudiusz Neron w wyniku rozgrywek politycznych został wraz z matką Agrypiną skazany na wygnanie. Drugi brat, Druzus, został uwięziony. Kaligulę oszczędzono, a w 31 r. otrzymał on nawet zaproszenie do cesarskiej rezydencji na Capri. W ciągu 6 spędzonych tam lat udało mu się zdobyć zaufanie Tyberiusza; podobno to dzięki aktorskiemu talentowi Kaligula skutecznie przybrał maskę zwolennika władcy. W wieku 19 lat objął urząd kwestora, a po śmieci cesarza 4 lata później to właśnie jego ogłoszono następcą. Zapiski Filona z Aleksandrii przedstawiają w dobrym świetle początkowe miesiące jego panowania. Młody cesarz cieszył się szacunkiem i podziwem Rzymian.

Zmieniła go choroba, na którą zapadł w 37 r. Zachowanie Kaliguli stało się irracjonalne, nosiło wręcz znamiona paranoi. Wiele osób z jego otoczenia wygnano albo zamordowano. Zgromadzony przez Tyberiusza majątek został roztrwoniony, a braki w skarbcu łatano zaskakującymi rozwiązaniami fskalnymi (np. podatkiem od ślubów) oraz egzekucjami bogaczy, których własność przejmował władca. Czyny te doprowadziły do oporu ze strony senatorów, patrycjuszy i ekwitów (którzy stanowili swego rodzaju rzymską klasę średnią), a nawet gwardii pretoriańskiej.

Podczas igrzysk zorganizowanych na cześć Oktawiana Augusta w 41 r. miał miejsce zamach na życie cesarza. Pierwszy cios zadał Kasjusz Cherea, dowódca cesarskiej straży. Spiskowcy położyli kres panowaniu szalonego cesarza.