Złote Dolary Amerykańskie
Wiodąca waluta świata w cennym złocie

Amerykańskie dolary okolicznościowe są symbolem wielkiego snu o wolności i niezależności, a każdy z nich to przykład wybitnego kunsztu Mennicy USA. Wybijane na mocy aktu Kongresu przybliżają historię Stanów Zjednoczonych w najpiękniejszy z możliwych sposobów - zapisując ją w szlachetnym kruszcu. Emisje te dystrybuowane są w ściśle określonym czasie i nakładach. Pamiątkowy złoty dolar "Statua Wolności" z 1986 roku to zaproszenie do poznania bogactwa amerykańskiej numizmatyki w ramach limitowanej kolekcji "Złotych Dolarów Amerykańskich".

W 100. rocznicę kultowy symbol USA na oficjalnym złotym dolarze!

Zaprezentowana w przesłanej ofercie moneta z 1986 roku została wybita przez Mennicę USA dla uhonorowania 100. rocznicy kultowego symbolu wolności - Statuy Wolności. To właśnie ten monument widzieli przybywający statkami do Ameryki emigranci z Europy, w tym z Polski. O jego znaczeniu dla Amerykanów może świadczyć fakt uznania go za narodowy pomnik. Obecnie jest jedną z najczęściej odwiedzanych atrakcji turystycznych w Ameryce.

Numizmat wybito w oddziale Mennicy Stanów Zjednoczonych znajdującym się w West Point w stanie Nowy Jork. Amerykanie zareagowali na jubileuszową emisję bardzo entuzjastycznie – po raz pierwszy w dziejach współczesnego programu monet okolicznościowych USA cały autoryzowany nakład wyprzedał się zaraz po udostępnieniu. Pomimo ogromnego popytu, limitacja monety nie została zwiększona. Wynika to z faktu, że zasady bicia dolarów amerykańskich definiuje restrykcyjne prawo USA, a nadzór nad tym sprawuje Departament Skarbu.

Pomimo iż od czasu emisji tego okolicznościowego złotego dolara minęły już ponad trzy dekady, udało nam się zdobyć egzemplarze w menniczym stanie zachowania. Aby zapobiec uszkodzeniu, moneta została zabezpieczona nowoczesną, akrylowo- magnetyczną kapsułą. Autentyczność monety poświadcza Certyfikat Autentyczności, zabezpieczony nitkami UV oraz znakiem wodnym

Projekt złotej pięciodolarówki powstał w pracowni Elizabeth Jones. Awers numizmatu prezentuje zbliżenie twarzy Statuy z perspektywy stojącego na ziemi obserwatora. Wizerunkowi towarzyszy data „1986” oraz inskrypcja „Liberty”, czyli „Wolność”.

Rewers, którego współautorem jest Philip Fowler, przedstawia kolejny symbol narodowy USA: bielika amerykańskiego. Ptak został ukazany w locie, tuż przed wylądowaniem. Otaczają go napisy otokowe zawierające nominał i nazwę emitenta, a także dewizy „E Pluribus Unum” i „In God We Trust” („Jedno uczynione z wielu” i „Bogu ufamy”). Wśród inskrypcji widocznych jest trzynaście gwiazd symbolizujących liczbę założycielskich stanów USA.

Najbardziej poszukiwane monety świata

Dolary Mennicy Stanów Zjednoczonych od lat królują na aukcjach numizmatycznych, a stałe zainteresowanie nimi powoduje, że znajdują się w gronie najbardziej poszukiwanych monet świata. Złoty dolar „Statua Wolności” z 1986 roku to jedna z pierwszych monet wyemitowanych w ramach współczesnego programu okolicznościowych dolarów Mennicy Stanów Zjednoczonych. Te niepowtarzalne numizmaty upamiętniają doniosłe wydarzenia, ważne miejsca oraz osobistości, które wywarły wpływ na historię Ameryki. Prestiż programu podkreśla również fakt, iż część dochodów z ich sprzedaży wspiera ważne cele publiczne

Monety wchodzące w skład serii „Złote Dolary Amerykańskie” charakteryzuje:
- złoto wysokiej próby 900/1000
- najwyższa jakość mennicza - stempel lustrzany
- znakomite wzornictwo i bogata symbolika
- ścisła limitacja - jedynie 1776 kompletnych kolekcji 

Wygodna forma kolekcjonowania bez ryzyka

Decydując się na zakup monety "Statua Wolności" zapewnimy Państwu miejsce na liście rezerwacyjnej innych okolicznościowych złotych dolarów ze Stanów Zjednoczonych Ameryki. Dzięki temu w wygodny sposób będą Państwo mogli skompletować swój prywatny zbiór tych fascynujących numizmatów! Znajdą się wśród nich emisje upamiętniające m.in. 200-lecie Konstytucji USA, 500-lecie wyprawy Krzysztofa Kolumba czy igrzyska olimpijskie.

Znajdując się na liście rezerwacyjnej kolekcji "Złote Dolary Amerykańskie" będą Państwo otrzymywać inne jubileuszowe emisje wybite w cennym złocie ok. raz w miesiącu, bez obowiązku ich zakupu. Cena kolejnych emisji wynosi 2475 zł (+ 25 zł koszt pakowania i ubezpieczonej przesyłki kurierskiej) za egzemplarz. Jeżeli dana moneta nie spotka się z Państwa uznaniem, będą Państwo mogli ją zwrócić w ciągu 14 dni od daty otrzymania przesyłki. W każdym momencie mogą Państwo przerwać kolekcjonowanie informując o tym Skarbnicę Narodową pisemnie, telefonicznie lub e-mailem.

"Złote Dolary Amerykańskie" w ekskluzywnej oprawie GRATIS

Kolekcjonowanie ze Skarbnicą Narodową daje szereg przywilejów takich jak pełen pakiet akcesoriów dostarczanych w ramach kolekcji za darmo!

- Elegancka gablotka na monety
- Karty historyczne opisujące wydarzenia uwiecznione na pamiątkowych dolarach
- Certyfikaty Autentyczności gwarantujące oryginalność monet oraz Świadectwo Własności kolekcji 
- Dokumentację gwarancyjną wydrukowano na papierze zabezpieczonym nitkami UV oraz znakiem wodnym

 
 
 
Specyfikacja
Metal:
Złoto próby 900/1000
Jakość:
Stempel lustrzany
Waga:
8,35 g
Średnica:
21,60 mm
Kraj emisji:
USA
Nominał:
5 dolarów
Lata emisji:
Różne
Limitacja:
1776 kompletnych kolekcji

Tak, chcę rozpocząć zbieranie „Złotych Dolarów Amerykańskich”. W celu zapoznania się przez 14 dni z pierwszą złotą monetą „Statua Wolności” proszę o przesłanie jej w cenie 1975 zł bez dodatkowych opłat za pakowanie i przesyłkę. Nie muszę wpłacać teraz pieniędzy; przesyłka płatna za pobraniem u listonosza. Jeżeli zatrzymam tę złotą monetę, będę otrzymywać ok. raz w miesiącu dalsze złote monety z tej otwartej kolekcji (tj. bez określonej z góry liczby numizmatów), każda w cenie regularnej 2475 zł. Do każdej kolejnej monety zostanie doliczony koszt ubezpieczonej przesyłki kurierskiej i pakowania 25 zł.

Kolejne monety z kolekcji są płatne w ciągu 14 dni od daty wystawienia faktury. Faktura jest dołączona do każdej przesyłki. Kolekcjonowanie mogę przerwać w każdym momencie – wystarczy poinformować o tym Skarbnicę Narodową.

Mam 14 dni na zapoznanie się z każdą monetą. Przysługuje mi pełne prawo do zwrotu monety w tym okresie oraz do otrzymania zwrotu kosztów zakupu. W przypadku odesłania opłaconej już monety zwrot pieniędzy zostanie dokonany w ciągu 14 dni. Koszty zwrotu przesyłki pokrywa zamawiający.

Zamówienie obejmuje tylko opisaną kolekcję. Dostawa odbędzie się najpóźniej w ciągu 30 dni od daty otrzymania zamówienia. Numizmat zostanie wysłany w idealnym stanie menniczym.

Reklamacje można zgłaszać w siedzibie Skarbnicy. Reklamacje są rozpatrywane zgodnie z procedurą opisaną w Ogólnych Warunkach Umowy Sprzedaży.

Przysługuje prawo odstąpienia od umowy, w ciągu 14 dni od momentu odbioru przesyłki. Aby skorzystać z prawa odstąpienia od umowy, należy poinformować o tym Skarbnicę Narodową pisemnie, telefonicznie, emailem lub osobiście, używając dostarczonego wraz z przesyłką wzoru odstąpienia od umowy. Wystarczy odesłać go w ciągu 14 dni od odebrania przesyłki.

Składając zamówienie oświadczam, że zapoznałem(am) się z Regulaminem sklepu i akceptuję jego postanowienia.